Spielplan
Nachmittag
Hauptbühne
Darren Webster | 6:2 | Antonio Alcinas |
Robert Thornton | 6:5 | James Richardson |
Joe Cullen | 5:6 | Jamie Caven |
Dave Chisnall | 6:5 | Joe Murnan |
Stephen Bunting | 6:3 | Benito van de Pas |
Kim Huybrechts | 3:6 | Chris Dobey |
Adrian Lewis | 6:3 | Mike de Decker |
Bühne 2
Steve Lennon | 6:4 | Zoran Lerchbacher |
Justin Pipe | 6:3 | Mark Webster |
Richard North | 6:1 | Peter Hudson |
Mervyn King | 6:5 | Brendon Dolan |
Steve Beaton | 6:4 | Ronny Huybrechts |
Steve West | 6:4 | Ryan Searle |
Jermaine Wattimena | 6:0 | Keegan Brown |
Peter Jacques | 6:5 | Cristo Reyes |
James Wade | 6:4 | Kevin Painter |
Abend
Hauptbühne
Ian White | 6:5 | Raymond van Barneveld |
Mensur Suljovic | 6:0 | Andy Boulton |
Rob Cross | 6:2 | Robert Owen |
Daryl Gurney | 6:0 | Jeffrey de Zwaan |
Gary Anderson | 3:6 | Mickey Mansell |
Michael van Gerwen | 6:2 | Paul Nicholson |
Peter Wright | 5:6 | Steve Hine |
Bühne 2
Simon Whitlock | 6:3 | Christian Kist |
Gerwyn Price | 6:4 | Jimmy Hendriks |
James Wilson | 5:6 | William O'Connor |
John Henderson | 6:2 | Darren Johnson |
Vincent van der Voort | 5:6 | Robbie Green |
Jonny Clayton | 6:4 | Jeffrey de Graaf |
Kyle Anderson | 4:6 | Ron Meulenkamp |
Michael Smith | 3:6 | Jan Dekker |
Alan Norris | 4:6 | Jelle Klaasen |
Nachmittag, Zweite Runde
Hauptbühne
Dave Chisnall | 3:6 | William O'Connor |
Mensur Suljovic | 3:6 | Stephen Bunting |
Daryl Gurney | 6:4 | Robbie Green |
Rob Cross | 6:2 | Steve Lennon |
Mickey Mansell | 3:6 | Jermaine Wattimena |
Michael van Gerwen | 6:2 | Steve West |
Steve Hine | 5:6 | Peter Jacques |
Bühne 2
Darren Webster | 6:3 | Mervyn King |
Chris Dobey | 6:5 | Robert Thornton |
Jonny Clayton | 6:2 | Gerwyn Price |
Richard North | 3:6 | Adrian Lewis |
Ron Meulenkamp | 5:6 | Justin Pipe |
Jelle Klaasen | 4:6 | Steve Beaton |
Jamie Caven | 4:6 | James Wade |
Jan Dekker | 6:5 | Simon Whitlock |
Ian White | 6:5 | John Henderson |
Abend, Dritte Runde
Hauptbühne
Rob Cross | 10:6 | Adrian Lewis |
Stephen Bunting | 8:10 | Jonny Clayton |
Michael van Gerwen | 10:5 | Darren Webster |
Peter Jacques | 5:10 | Jan Dekker |
Bühne 2
William O'Connor | 9:10 | Justin Pipe |
Jermaine Wattimena | 9:10 | Steve Beaton |
James Wade | 10:6 | Ian White |
Daryl Gurney | 10:5 | Chris Dobey |
Nachmittag
Viertelfinale
Rob Cross | 10:6 | James Wade |
Jonny Clayton | 10:8 | Steve Beaton |
Daryl Gurney | 9:10 | Justin Pipe |
Michael van Gerwen | 10:7 | Jan Dekker |
Abend
Halbfinale
Rob Cross | 8:11 | Jonny Clayton |
Michael van Gerwen | 11:3 | Justin Pipe |
Finale - PDC Unicorn World Youth Championship
Josh Payne | 3:6 | Dimitri van den Bergh |
Finale
Michael van Gerwen | 11:2 | Jonny Clayton |
PDC Players Championship Order of Merit
1 | Rob Cross |
2 | Daryl Gurney |
3 | Peter Wright |
4 | Gary Anderson |
5 | Mensur Suljovic |
6 | Michael van Gerwen |
7 | Dave Chisnall |
8 | Joe Cullen |
9 | Ian White |
10 | Kyle Anderson |
11 | Darren Webster |
12 | Jonny Clayton |
13 | Alan Norris |
14 | Michael Smith |
15 | Kim Huybrechts |
16 | Richard North |
17 | Adrian Lewis |
18 | Robert Thornton |
19 | Simon Whitlock |
20 | Steve Beaton |
21 | Gerwyn Price |
22 | Mervyn King |
23 | Justin Pipe | |
24 | John Henderson |
25 | James Wade |
26 | James Wilson |
27 | Steve West |
28 | Stephen Bunting |
29 | Jermaine Wattimena |
30 | Peter Jacques |
31 | Vincent van der Voort |
32 | Steve Lennon |
33 | Zoran Lerchbacher |
34 | Robbie Green |
35 | Cristo Reyes |
36 | Keegan Brown |
37 | Benito van de Pas |
38 | Ryan Searle |
39 | William O'Connor |
40 | Kevin Painter |
41 | Darren Johnson |
42 | Mark Webster |
43 | Brendan Dolan |
44 | Jimmy Hendriks |
45 | Ronny Huybrechts |
46 | Christian Kist |
47 | James Richardson |
48 | Mike de Decker |
49 | Peter Hudson |
50 | Chris Dobey |
51 | Jan Dekker |
52 | Jelle Klaasen |
53 | Jeffrey de Graaf |
54 | Antonio Alcinas |
55 | Ron Meulenkamp |
56 | Raymond van Barneveld |
57 | Jamie Caven |
58 | Joe Murnan |
59 | Paul Nicholson |
60 | Andy Boulton |
61 | Micky Mansell |
62 | Steve Hine |
63 | Jeffrey de Zwaan |
64 | Robert Owen |
Top ⇑