Global Darts in Wolverhampton:
I am back...
Day Two and most is about Darts!!!
"Black by Day and Red by Night" -1
"Black by Day and Red by Night" -1
"Black by Day and Red by Night" -1
Schedule
Saturday, 9. November | Group Matches 1, Afternoon | |
Saturday, 9. November | Group Matches 1, Evening | Report, Statistics Day 1 |
Sunday, 10. November | Group Matches 2, Afternoon | |
Sunday, 10. November | Group Matches 2, Evening | Report, Statistics Day 2 |
Monday, 11. November | Group Matches 3 | Report, Statistics |
Tuesday, 12. November | Group Matches 3 | Report, Statistics |
Wednesday, 13. November | Second Round | |
Thursday, 14. November | Second Round | Report, Statistics |
Friday, 15. November | Quarterfinals | Report, Statistics |
Saturday, 16. November | Quarterfinals | Report, Statistics |
Sunday, 17. November | Semifinals, Afternoon | |
Sunday, 17. November | Final, Evening | Report Finals Day, Statistics |
Group A
Michael van Gerwen (1)
Adrian Lewis
Ross Smith
Jim Williams
Group B
James Wade(8)
Ian White
Steve Lennon
Wesley Harms
Group C
Gerwyn Price(5)
Dimitri van den Bergh
Robert Thornton
Mikuru Suzuki
Group D
Gary Anderson(4)
Darren Webster
William O'Connor
Dave Parletti
Group E
Rob Cross (2)
Dave Chisnall
Jamie Hughes
Lisa Ashton
Group F
Peter Wright(7)
Danny Noppert
Ryan Harrington
Wayne Warren
Group G
Daryl Gurney(6)
Brendan Dolan
Gabriel Clemens
Richard Veenstra
Group H
Michael Smith(3)
Nathan Aspinall
Martin Schindler
Glen Durrant
Group A | Won | Lost | Diff | Points |
Michael van Gerwen, Q | 2 | - | +6 | 4 |
Jim Williams | 1 | 1 | +1 | 2 |
Adrian Lewis | 1 | 1 | 0 | 2 |
Ross Smith, E | - | 2 | -7 | 0 |
Group B | Won | Lost | Diff | Points |
James Wade | 2 | - | +4 | 4 |
Ian White | 1 | 1 | +2 | 2 |
Steve Lennon | 1 | 1 | -2 | 2 |
Wesley Harms | - | 2 | -4 | 0 |
Group C | Won | Lost | Diff | Points |
Gerwyn Price | 2 | - | +3 | 4 |
Dimitri van den Bergh | 1 | 1 | +31 | 2 |
Robert Thornton | 1 | 1 | 0 | 2 |
Mikuru Suzuki | - | 2 | -6 | 0 |
Group D | Won | Lost | Diff | Points |
Gary Anderson | 2 | - | +6 | 4 |
Webster | 1 | 1 | +1 | 2 |
William O'Connor | 1 | 1 | 0 | 2 |
Parletti | - | 2 | -7 | 0 |
Group E | Won | Lost | Diff | Points |
Dave Chisnall | 3 | - | +8 | 6 |
Rob Cross | 2 | 1 | +2 | 4 |
Jamie Hughes | 1 | 2 | +1 | 2 |
Lisa Ashton | - | 3 | -11 | 0 |
Group F | Won | Lost | Diff | Points |
Peter Wright | 3 | - | +9 | 6 |
Ryan Harrington | 2 | 1 | +2 | 4 |
Danny Noppert | 1 | 2 | 0 | 0 |
Wayne Warren | - | 3 | -11 | 0 |
Gruppe G | Gew | Verl | Diff | Punkte |
Gabriel Clemens | 3 | - | +8 | 6 |
Daryl Gurney | 2 | 1 | +7 | 4 |
Brendan Dolan | 1 | 2 | -3 | 2 |
Richard Veenstra | - | 3 | -12 | 0 |
Group H | Won | Lost | Diff | Points |
Michael Smith | 3 | - | +7 | 6 |
Glen Durrant | 2 | 1 | +4 | 4 |
Nathan Aspinall | 1 | 2 | -4 | 2 |
Martin Schindler | - | 3 | -7 | 0 |
Afternoon
Group Matches 1, Groups E - H
Nathan Aspinall | 5:0 | Martin Schindler |
Danny Noppert | 4:5 | Ryan Harrington |
Brendan Dolan | 1:5 | Gabriel Clemens |
Dave Chisnall | 5:3 | Jamie Hughes |
Daryl Gurney | 5:0 | Richard Veenstra |
Peter Wright | 5:2 | Wayne Warren |
Rob Cross | 5:2 | Lisa Ashton |
Michael Smith | 5:3 | Glen Durrant |
Evening
Group Matches 1, Groups A - D
Darren Webster | 3:5 | William O'Connor |
Gerwyn Price | 5:3 | Mikuru Suzuki |
Ian White | 5:2 | Steve Lennon |
Gary Anderson | 5:1 | Dave Parletti |
James Wade | 5:2 | Wesley Harms |
Michael van Gerwen | 5:2 | Jim Williams |
Adrian Lewis | 5:2 | Ross Smith |
Dimitri van den Bergh | 4:5 | Robert Thornton |
Report, Statistics Day 1
Afternoon
Groups E-H - Second matches
Winners of Saturday's matches play winners, loser's play losers
Brendan Dolan | 5:1 | Richard Veenstra |
Danny Noppert | 5:1 | Wayne Warren |
Jamie Hughes | 5:1 | Lisa Ashton |
Martin Schindler | 4:5 | Glen Durrant |
Daryl Gurney | 4:5 | Gabriel Clemens | |
Peter Wright | 5:2 | Ryan Harrington |
Michael Smith | 5:1 | Nathan Aspinall |
Rob Cross | 3:5 | Dave Chisnall |
Evening
Groups A - D - second matches
Winners of Saturday's matches play winners, loser's play losers
Steve Lennon | 5:4 | Wesley Harms |
Darren Webster | 5:2 | Dave Parletti |
Ross Smith | 1:5 | Jim Williams |
Dimitri van den Bergh | 5:1 | Mikuru Suzuki |
Gerwyn Price | 5:4 | Robert Thornton |
James Wade | 5:4 | Ian White |
Gary Anderson | 5:3 | William O'Connor |
Michael van Gerwen | 5:2 | Adrian Lewis |
Report + Statistics Day Two
Final Group matches, Groups E-H
Gabriel Clemens | 5:2 | Richard Veenstra |
Michael Smith | 5:4 | Martin Schindler |
Dave Chisnall | 5:1 | Lisa Ashton |
Daryl Gurney | 5:2 | Brendan Dolan |
Peter Wright | 5:2 | Danny Noppert |
Ryan Harrington | 5:1 | Wayne Warren |
Rob Cross | 5:4 | Jamie Hughes |
Nathan Aspinall | 0:5 | Glen Durrant |
Report and Statistics Day Three
Final Group matches, Groups A-D
Ian White | 5:4 | Wesley Harms |
James Wade | 4:5 | Steve Lennon |
Michael van Gerwen | 5:2 | Ross Smith |
Robert Thornton | 5:3 | Mikuru Suzuki |
Gerwyn Price | 5:2 | Dimitri van den Bergh |
William O'Connor | 2:5 | Dave Parletti |
Gary Anderson | 4:5 | Darren Webster |
Adrian Lewis | 5:3 | Jim Williams |
Report + Statistics Day four
Dave Chisnall | 10:3 | Ryan Harrington |
Gabriel Clemens | 9:10 | Glen Durrant
|
Michael Smith | 10:7 | Daryl Gurney |
Peter Wright | 10:3 | Rob Cross
|
James Wade | 9:10 | Adrian Lewis |
Gerwyn Price | 10:1 | Darren Webster |
Michael van Gerwen | 10:7 | Ian White |
Gary Anderson | 10:8 | Robert Thornton |
Report + Statistics Day six
Dave Chisnall | 12:16 | Peter Wright |
Glen Durrant | 16:12 | Michael Smith |
Report and Statistics
Gerwyn Price | 16:9 | Gary Anderson |
Michael van Gerwen | 16:6 | Adrian Lewis |
Report and Statistics
Afternoon - Semi Finals
Peter Wright | 16:11 | Glen Durrant |
Gerwyn Price | 16:12 | Michael van Gerwen |
Evening - Final
Gerwyn Price | 16:6 | Peter Wright |
Report Finals Day, Statistics
One-Year Invitations to be issued to a maximum of 16 players from the events below in the order of automatic qualifiers listed (players who have already qualified listed in brackets):
2019 PDC World Champion -
Michael van Gerwen
2019 PDC World Championship runner-up -
Michael Smith
2018 Grand Slam of Darts Winner -
Gerwyn Price
2018 Grand Slam of Darts Runner-Up - (Gary Anderson)
2019 Premier League Winner - (Michael van Gerwen)
2019 Premier League Runner-Up -
Rob Cross
2019 World Matchplay Winner - (Rob Cross)
2019 World Matchplay Runner-Up - (Michael Smith)
2019 World Grand Prix Winner -(Michael van Gerwen)
2019 World Grand Prix Runner-Up -
Dave Chisnall
2019 UK Open Winner -
Nathan Aspinall
2019 UK Open Runner-Up - (Rob Cross)
2019 Masters Winner - (Michael van Gerwen)
2019 Masters Runner-Up -
James Wade
2019 European Championship Winner - (Rob Cross)
2019 European Championship Runner-Up - (Gerwyn Price)
2019 Champions League of Darts Winner - (Michael van Gerwen)
2019 Champions League of Darts Runner-Up - (Peter Wright)
2019 World Series of Darts Winner - (Michael van Gerwen)
2019 World Series of Darts Runner-Up -
Danny Noppert
2019 World Cup Winner -
Peter Wright,
Gary Anderson
2019 World Cup Runner-Up (highest individual taking preference ) -
Steve Lennon,
William O'Connor
2018 Players Championship Finals Winner -
Daryl Gurney
2018 Players Championship Finals Runner-Up - (Michael van Gerwen)
2018 World Youth Championship Winner -
Dimitri van den Bergh
2018 World Youth Championship Runner-Up -
Martin Schindler
Should the list above produce 16 players in the order of events listed, no further players shall qualify automatically.
Should the list above produce fewer than 16 players, then additional places up to a total of 16 players shall be filled from the reserve list in the following order:
2019 PDC European Tour event winners -
Ian White
The remaining 16 places shall be filled with eight players from a PDC Qualifier and eight players from the BDO system.
BDO Representatives
Glen Durrant
Wesley Harms
Lisa Ashton
Jim Williams
Mikuru Suzuki
Richard Veenstra
Dave Parletti
Wayne Warren
PDC Tour Card Holders Qualifier, 4. November, 8 places
Gabriel Clemens
Ryan Harrington
Robert Thornton
Brendan Dolan
Jamie Hughes
Darren Webster
Ross Smith
Adrian Lewis
Top ⇑