Tuesday, 27 October |
Wednesday 28. October |
Thursday, 29. October |
Friday, 30. October |
Saturday, 31. October |
Results Men |
Results Women |
Results Youth |
Team
Quarterfinals
Scotland | 5:9 | Republic Ireland |
Wales | 4:9 | Finnland |
England | 9:2 | Australia |
North Ireland | 9:6 | Norway |
Semifinals
Republic Ireland | 9:6 | Finnland |
England | 9:6 | North Ireland |
Final
Republic Ireland | 4:9 | England |
Pairs
Quarterfinals
Viljanen/Takkinen, FIN | 1:4 | Harms/Veenstra, NED |
Larsson/Engström, SWE | 2:4 | Williams/Layton, WAL |
Montgomery/Soutar, SCO | 4:2 | Machin/Smith, AUS |
Martinez/Wens, BEL | 3:4 | Mitchell/McGeeney, ENG |
Semifinals
Harms/Veenstra, NED | 5:3 | Williams/Layton, WAL |
Montgomery/Soutar, SCO | 2:5 | Mitchell/McGeeney, ENG |
Final
Harms/Veenstra, NED | 6:3 | Mitchell/McGeeney, ENG |
Singles
Quarterfinals
Darius Labanauskas, LIT | 5:4 | Raymond Smith, Aus |
Darren Clifford, NIR | 2:5 | Jim Williams, WAL |
Marko Kantele, FIN | 2:5 | John Michael, GRE |
Ross Montgomery, SCO | 5:3 | Larry Butler, USA |
Semifinals
Darius Labanauskas, LIT | 5:6 | Jim Williams, WAL |
John Michael, GRE | 2:6 | Ross Montgomery, SCO |
Final
Jim Williams, WAL | 7:4 | Ross Montgomery, SCO |
Team
Qzarterfinals
England | 9:4 | USA |
Republic Ireland | 9:4 | Denmark |
Germany | 9:7 | Wales |
Czech Republic | 6:9 | Sweden |
Semifinals
England | 9:5 | Republic Ireland |
Germany | 9:1 | Sweden |
Pairs
Quarterfinals
Hedman/Sherrock, ENG | 4:3 | Thomas/Oosterhuizen, SA |
Forsmark/Söderström, SWE | 1:4 | Hammond/Burn, AUS |
David/Krol, NOR | 1:4 | Ashton/Brookin, ENG |
Byrne/Breen, IRE | 4:0 | Stoop/Vonrufs, CH |
Semifinals
Hedman/Sherrock, ENG | 5:1 | Hammond/Burn, AUS |
Ashton/Brookin, ENG | 5:3 | Byrne/Breen, IRE |
Final
Ashton/Brookin, ENG | 6:4 | Hedman/Sherrock, ENG |
Singles
Quarterfinals
Deta Hedman, ENG | 5:0 | Kate Smith, SCO |
Steffi Zwitkowitsch, GER | 4:5 | Grace Crane, NIR |
Julie Gore, WAL | 5:3 | Kim Kelly, Aus |
Jeannette Stoop, SWI | 0:5 | Lisa Ashton, ENG |
Semifinals
Deta Hedman, ENG | 6:3 | Grace Crane, NIR |
Julie Gore, WAL | 0:6 | Lisa Ashton, ENG |
Final
Lisa Ashton, ENG | 7:6 | Deta Hedman, ENG |
Boys Pairs
Quarterfinals
Schlund/Tropman, GER | 4:2 | Rodrihuez/Peuler, AUT |
Schmelcher/Snyders, BEL | 3:4 | Rasmussen/Berge, DEN |
Johnston/Mitchell, SCO | 4:3 | Gower/Perry, ENG |
Verberk/Van Tergouw, NED | 4:0 | Lane/Bottrell, AUS |
Semifinals
Schlund/Tropman, GER | 5:4 | Rasmussen/Berge, DEN |
Johnston/Mitchell, SCO | 2:5 | Verberk/Van Tergouw, NED |
Final
Verberk/Van Tergouw, NED | 6:2 | Schlund/Tropman, GER |
Boys Singles
Quarterfinals
Lorenzo Schmelcher, BEL | 3:4 | Hampus Norrström, SWE |
Rusty-Jake Rodriguez, AUT | 4:0 | György Vöroshazi, HUN |
Dameon Steffens, SA | 0:4 | Maikel Verberk, NED |
Chris Gower, ENG | 4:2 | Kevin Troppmann, GER |
Semifinals
Hampus Norrström, SWE | 0:5 | Rusty-Jake Rodriguez, AUT |
Maikel Verberk, NED | 5:3 | Chris Gower, ENG |
Final
Maikel Verberk, NED | 6:3 | Rusty-Jake Rodriguez, AUT |
Girls Pairs
Quarterfinals
Carolissen/Oosterhuizen, SA | 2:4 | Czipo/Neumajer, HUN |
Ashton/Williamson, ENG | 3:4 | Schuler/Puls, GER |
Frauenfelder/Brussel, NED | 4:0 | Hospodarska/Andrasova, CZ |
Alpvik/Fiodin, SWE | 0:4 | Smith/Clarke, AUS |
Semifinals
Czipo/Neumajer, HUN | 0:5 | Schuler/Puls, GER |
Frauenfelder/Brussel, NED | 5:1 | Smith/Clarke, AUS |
Final
Schuler/Puls, GER | 6:3 | Frauenfelder/Brussel, NED |
Girls Singles
Quarterfinals
Veronica Koroleva, RUS | 4:2 | Layla Brussel, NED |
Gayle Maxwell, SCO | 0:4 | Tayla Carolissen, SA |
Deniz Hashtbaran, IRN | 4:1 | Vivien Czipo, HUN |
Nina Puls, GER | 3:4 | Christia Schuler, GER |
Semifinals
Veronica Koroleva, RUS | 4:5 | Tayla Carolissen, SA |
Deniz Hashtbaran, IRN | 3:5 | Christia Schuler, GER |
Final
Tayla Carolissen, SA | 6:1 | Christia Schuler, GER |
Youth, Mixed Pairs
Quarterfinals
Verberk/Frauenfelder, NED | 4:2 | Schlund/Puls, GER |
Koroleva/Kuritcin, RUS | 4:3 | Tergouw/Brussel, NED |
Gower/Ashton, ENG | 4:2 | Berge/Krop, DEN |
Schmelcher/Bracke, BEL | 3:4 | Rodriguez/Rechberger, AUS |
Semifinals
Verberk/Frauenfelder, NED | 5:1 | Koroleva/Kuritcin, RUS |
Gower/Ashton, ENG | 5:1 | Rodriguez/Rechberger, AUS |
Final
Verberk/Frauenfelder, NED | 6:1 | Gower/Ashton, ENG |
Austria:
August Jost
Martin Kurecka
Aaron Hardy
Barnhard Tschinkowitz
Daniella Paissoni
Karin spitzer
Manuale Brandstätter
Michael Tothe
Rusty-Jake Rodriguez
Julian Peuler
Selina Rechberger
Sophie Fasching
Australia
Belgium
Bulgaria
Catalonia
Czech Republic
Denmark
England
Glen Durrant
Jamie Hughes
Mark McGeeny
Scott Mitchell
Deta Hedman
Lisa Ashton
Claire Brookin
Fallon Sherrock
Chris Gower
Daniel Perry
Danielle Ashton
Chelsea Williamson
Finland
France
Germany
Marko Puls
Benny Sensenschmidt
Frank Gansen
Martin Schindler
Irina Armstrong
Steffi Lück
Anne Willkomm
Steffi Zwitkowitsch
Nico Schlund
Kevin Troppmann
Christina Schuler
Nina Puls
Gibraltar
Greece
Hungary
Iceland
India
Iran
Italy
Jersey
Lithunia
Luxembourg
Netherlands
Wesley Harms
Richard Veenstra
Rick Hofstra
Danny Noppert
Anca Zijlstra
Rilana Erades
Karin Krappen
Carla Molema
Maikel Verberk
Justin van Tergouw
Kyane Frauenfelder
Layla Brussel
Nepal
Nigeria
Northern Ireland
Norway
Republic of Ireland
Romania
Russia
Scotland
Serbia
South Africa
Sweden
Switzerland
Trinidad and Tobago
Turkey
USA
Wales
Top ⇑