Articles
Tickets:
See Tickets
Thursday, 18. December | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Friday, 19. December | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Saturday, 20. December, Afternoon | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Saturday, 20. December, Evening | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Sunday, 21. December, Afternoon | 1xPrelim + 4xRound 1 |
Sunday, 21. December, Evening | 1xPrelim + 4xRound 1 |
Monday, 22. December | 1xPrelim + 4xRound 1 |
Tuesday, 23. December | 1xPrelim + 4xRound 1 |
Saturday, 27. December, Afternoon | 3x Second Round | Report |
Saturday, 27. December, Evening | 3x Second Round | Report |
Sunday, 28. December, Afternoon | 3x Second Round | Report |
Sunday, 28. December, Evening | 3x Second Round | Report |
Monday, 29. December, Afternoon | 3x Second Round | Report |
Monday, 29. December, Evening | 1 X Second Round, 2x Third Round | Report |
Tuesday, 30. December, Afternoon | 3x Third Round | Report |
Tuesday, 30. December, Evening | 3x Third Round | Report |
Thursday, 1. Januaryy | 2x Quarterfinals | Report |
Friday, 2. Januaryy | 2x Quarterfinals | Report |
Saturday, 3. Januaryy | Semifinals | Report |
Sunday, 4. Januaryy | Final | Report |
John Part | 2:3 | Keegan Brown |
Christian Perez | 0:4 | Cristo Reyes |
Jelle Klaasen | 3:1 | Christian Kist |
Michael van Gerwen | 3:1 | Joe Cullen |
Wes Newton | 2:3 | Cristo Reyes |
Report
Andy Hamilton | 3:2 | Dave Richardson |
Kim Viljanen | 1:4 | Sascha Stein |
Peter Wright | 3:1 | Gerwyn Price |
Phil Taylor | 3:0 | Jyhan Artut |
Stuart Kellett | 1:3 | Sascha Stein |
Report
Afternoon
Andy Smith | 0:3 | Ronny Huybrechts |
Scott Mackenzie | 3:4 | Daryl Gurney |
Justin Pipe | 2:3 | Lawrence Ryder |
Robert Thornton | 3:0 | Andrew Gilding |
Ronnie Baxter | 3:1 | Mackenzie/Gurney |
Report Third Day, Afternoon
Evening
Steve Beaton | 0:3 | Kyle Anderson |
Mark McGrath | 0:4 | Scott Kirchner |
Terry Jenkins | 3:1 | John Weber |
Simon Whitlock | 1:3 | Darren Webster |
Gary Anderson | 3:1 | Scott Kirchner |
Report Third Day, Evening
Afternoon
Paul Nicholson | 2:3 | Benito van de Pas |
Boris Koltsov | 4:2 | Haruki Muramatsu |
Mark Webster | 3:1 | Ron Meulenkamp |
Dean Winstanley | 3:2 | Wayne Jones |
Kevin Painter | 3:1 | Koltsov/Muramatsu |
Evening
Kim Huybrechts | 3:0 | Michael Mansell |
Jani Haavisto | 2:4 | John Michael |
Dave Chisnall | 3:0 | Ryan de Vreede |
James Wade | 3:1 | Jamie Lewis |
Ian White | 3:1 | George Michael |
Jamie Caven | 3:2 | Jason Hogg |
Nolan Arendse | 4:0 | Aley Hon |
Michael Smith | 3:1 | Mensur Suljovic |
Raymond van Barneveld | 3:0 | Rowby-John Rodriguez |
Brendan Dolan | 3:0 | Nolan Arendse |
Vincent van der Voort | 3:2 | John Henderson |
Jermaine Wattimena | 3:4 | Robert Marijanovic |
Mervyn King | 2:3 | Max Hopp |
Adrian Lewis | 3:0 | David Pallett |
Stephen Bunting | 3:1 | Robert Marijanovic |
Afternoon
Robert Thornton | 4:0 | Ronnie Baxter |
Terry Jenkins | 4:0 | Lawrence Ryder |
Peter Wright | 4:1 | Ronny Huybrechts |
Report Day 7, Afternoon
Evening
Dave Chisnall | 2:4 | Benito van de Pas |
Michael van Gerwen | 4:1 | Sascha Stein |
Gary Anderson | 4:3 | Jelle Klaasen |
Report Day 7, Evening
Afternoon
Andy Hamilton | 4:2 | Kyle Anderson |
Cristo Reyes | 4:3 | Kevin Painter |
Ian White | 3:4 | Kim Huybrechts |
Report Day 8, Afternoon
Evening
Darren Webster | 3:4 | Dean Winstanley |
Phil Taylor | 4:0 | Mark Webster |
Adrian Lewis | 4:2 | Keegan Brown |
Report Day 8, Evening
Afternoon
Brendan Dolan | 2:4 | Michael Smith |
Max Hopp | 0:4 | Vincent van der Voort |
Raymond van Barneveld | 4:3 | Jamie Caven |
Report Day 9, Afternoon
Evening
James Wade | 1:4 | Stephen Bunting |
Michael van Gerwen | 4:1 | Terry Jenkins |
Benito van de Pas | 0:4 | Robert Thornton |
Report Day 9, Evening
Afternoon
Peter Wright | 4:0 | Andy Hamilton |
Gary Anderson | 4:1 | Christo Reyes |
Dean Winstanley | 2:4 | Vincent van der Voort |
Report Day 10, Afternoon
Evening
Adrian Lewis/Nine-Darter | 3:4 | Raymond van Barneveld |
Phil Taylor | 4:3 | Kim Huybrechts/ |
Stephen Bunting | 4:2 | Michael Smith |
Report Day 10, Evening
Michael van Gerwen | 5:2 | Robert Thornton |
Peter Wright | 1:5 | Gary Anderson |
Quarterfinals 1
Phil Taylor | 5:3 | Vincent van der Voort |
Raymond van Barneveld | 5:4 | Stephen Bunting |
Report Quarterfinals 2
Michael van Gerwen | 3:6 | Gary Anderson |
Phil Taylor | 6:2 | Raymond van Barneveld |
Report Semifinals
Gary Anderson | 7:6 | Phil Taylor |
Report Final
On 30. November
On 24. November
European Players Pro Tour Order of Merit
On 16. September
First Round
Top 32 Order of Merit on 1. December |
Top 16 not otherwise qualified Pro Tour Order on 1. December |
Top 4 not otherwise qualified European players from the Pro Tour Order on 1. December |
Winner PDC Spectacular | Dave Richardson |
Winner DPA Australian Grand Prix Order of Merit | Loz Ryder |
Winner Oceanic Masters | John Weber |
Winner PDPA Qualifier | Jason Hogg |
Preliminary Round
Top ⇑