PDC World Championship 2018

Tournament-Information
Participants
Schedule
Draw Preliminary Round and First Round
Tournament Bracket/Result Table



Tickets: For LivePDC.TV annual subscribers from 26. July 10am
seetickets
Free Sale from 31. July 10am

Tip: Where can I throw som darts in London
The Flight Club in Shoredich


Schedule

Top ⇑

Thursday, 14. December4x Round 1
Friday, 15. December, Afternoon 1xPrelim + 3xRound 1
Saturday, 16. December, Afternoon 1xPrelim + 3xRound 1
Saturday, 16. December, Evening 1xPrelim + 3xRound 1
Sunday, 17. December, Afternoon 1xPrelim + 3xRound 1
Sunday, 17. December, Evening 1xPrelim + 3xRound 1
Monday, 18. December 1xPrelim + 3xRound 1
Tuesday, 19. December 1xPrelim + 3xRound 1
Wednesday, 20. December1xPrelim + 3xRound 1
Thursday, 21. December 4x Round 1
Friday, 22. December, Afternoon 3x Round 2
Friday, 22. December, Evening 3x Round 2
Saturday, 23. December, Afternoon 3x Round 2
Saturday, 23. December, Evening 3x Round 2
Wednesday, 27. December, Afternoon3x Round 2
Wednesday, 27. December, Evening1x Round 2 + 2xRound3
Thursday, 28. December, Afternoon 3x Round 3
Thursday, 28. December, Evening 3x Round 3
Friday, 29. December, Afternoon 2x Quarterfinals
Friday, 29. December, Evening 2x Quarterfinals
Saturday, 30. Dezember Semi-Finals
Monday, 1. January Final




Draw

Top ⇑


  • Preliminary Round
Jeff SmithvLuke Humphries
Brendan DolanvAlan Ljubic
Xiao Chen ZongvBernie Smith
Kenny NeyensvJamie Lewis
Seigo AsadavGordon Mathers
Kai Fan LeungvPaul Lim
Willard BruguiervCody Harris
Alaksandr Oreshkin vKevin Münch


  • First Round
Michael van GerwenvChristian Kist
James Wilsonv Krzysztof Ratajski
Gerwyn PricevTed Evetts
Ian WhitevBruguier/Harris
Dave ChisnallvVincent van der voort
Steve BeatonvWilliam O'Connor
Raymond van BarneveldvRichard North
Kyle AndersonvPeter Jacques
Mensur SuljovicvKevin Painter
Robert ThorntonvLjubic/Dolan
Jelle KlaasenvJan Dekker
Stephen BuntingvDimitri van den Bergh
Daryl GurneyvRonny Huybrechts
John HendersonvMarko Kantele
Michael SmithvSteve Lennon
Rob CrossvAsada/Mathers
Peter WrightvDiogo Portela
Jonny ClaytonvNeyens/J.Lewis
Alan Norris vKim Viljanen
Kim HuybrechtsvJames Wichardson
Adrian LewisvOreshkin/Münch
Cristo ReyesvToni Alcinas
Simon WhitlockvMartin Schindler
Darren WebstervDevon Peterson
Phil TaylorvChris Dobey
Justin PipevChen Zong/B.Smith
James Wade vKeegan Brown
Mervyn KingvZoran Lerchbacher
Gary AndersonvSmith/Humphries
Mark WebstervLeung/Lim
Benito van de PasvSteve West
Joe CullenvJermaine Wattimena




Thursday, 14. December-First Round
    
Top ⇑
Steve BeatonvWilliam O'Connor
James WilsonvKrzysztof Ratajski
Michael van GerwenvChristian Kist
Gerwyn PricevTed Evetts




Friday, 15. December- Preliminary Round, First Round
    
Top ⇑
Segio AsadavGordon Mathers
Stephen BuntingvDimitri van den Bergh
Phil TaylorvChris Dobey
Rob CrossvAsada/Mathers




Saturday, 16. December-Preliminary Round, First Round
    
Top ⇑
Afternoon
Alan LjubicvBrendan Dolan
Benito van de PAsvSteve West
Mervyn KingvZoran Lerchbacher
Robert ThorntonvLjubic/Dolan


Evening
Jeff SmithvLuke Humphries
Joe CullenvJermaine Wattimena
Jelle KlaasenvJan Dekker
Gary AndersonvSmith/Humphries




Sunday, 17. December-Preliminary Round, First Round
    
Top ⇑
Afternoon
Kenny NeyensvJamie Lewis
Alan NorrisvKim Viljanen
Kyle AndersonvPeter Jacques
Jonny ClaytonvNeyens/J.Lewis


Evening
Willard BruguiervCody Harris
James WadevKeegan Brown
Dave Chisnall vVincent van der Voort
Ian WhitevBruguier/Harris




Monday, 18. December-Preliminary Round, First Round
    
Top ⇑
Kai Fan LeungvPaul Lim
Mensur SuljovicvKevin Painter
Daryl GurneyvRonny Huybrechts
Mark WebstervLeung/Lim




Tuesday, 19. December-Preliminary Round, First Round
    
Top ⇑
Aleksandr OreshkinvKevin Münch
John HendersonvMarko Kantele
Raymond van BarneveldvRichard North
Adrian LewisvOreshkin/Münch




Wednesday, 20. December-Preliminary Round, First Round
    
Top ⇑
Xiao Chen ZongvBernie Smith
Michael SmithvSteve Lennon
Simon WhitlockvMartin Schindler
Justin PipevZong/Smith




Thursday, 21. December - First Round
    
Top ⇑
Cristo ReyesvToni Alcinas
Kim HuybrechtsvJames Richardson
Darren WebstervDevon Peterson
Peter WrightvDiogo Portela




Friday, 22. December - Second Round
    
Top ⇑
Afternoon
Price/EvettsvBruguier/Harris
Chisnall/van der VoortvBeaton/O'Connor
Klaasen/DekkervBunting/van den Bergh


Evening
Suljovic/PaintervThornton/Ljubic/Dolan
G.Anderson/J.Smith/HumphriesvM.Webster/Leung/Lim
Van Gerwen/KistvWilson/Ratajski




Samstag, 23. December - Second Round
    
Top ⇑
Afternoon
Wade/BrownvKing/Lerchbacher
M.Smith/Lennon vCross/Asada/Mathers
van de Pas/WestvCullen/Wattimena


Evening
Gurney/R.HuybrechtsvHenderson/Kantele
Taylor/DobeyvPipe/Zong/Smith
van Barneveld/NorthvK.Anderson/Jacques




Wednesday, 27. December-Second Round/Third Round
    
Top ⇑
Afternoon, Second Round
Whitlock/SchindlervD.Webster/Petersen
Norris/ViljanenvK.Huybrechts/Richardson
A.Lewis/Oreshkin/MünchvReyes/Alcinas


Evening, 1x Second Round, 2x Third Round
Wright/PortelavClayton/Neyens/J.Lewis

Third Round, Two Games



Thursday, 28. December - Third Round
    
Top ⇑
Afternoon

Evening

Friday, 29. December - Quarterfinals
    
Top ⇑
Afternoon

Evening

Saturday, 30. December - Semifinals
    
Top ⇑


Monday, 1. January - Final
    
Top ⇑




World Championship Participants
Top ⇑
  • PDC Order of Merit, seeded
On 27. 11
1Michael van Gerwen
2Peter Wright
3Gary Anderson
4Daryl Gurney
5Mensur Suljovic
6 Phil Taylor
7Adrian Lewis
8Dave Chisnall
9Raymond van Barneveld
10Simon Whitlock
11James Wade
12Jelle Klaasen
13Michael Smith
14Benito van de Pas
15Alan Norris
16Gerwyn Price
17Ian White
18Kim Huybrechts
19Joe Cullen
20Rob Cross
21Stephen Bunting
22Mervyn King
23Darren Webster
24Kyle Anderson
25Steve Beaton
26Cristo Reyes
27Justin Pipe
28Robert Thornton
29John Henderson
30Mark Webster
31Jonny Clayton
32James Wilson



  • Pro Tour Order of Merit
On 27.11.
33Richard North
34Vincent van der Voort
35Christian Kist
36Ronny Huybrechts
37Jermaine Wattimena
38Steve West
39Zoran Lerchbacher
40Dimitri van den Bergh
41Jan Dekker
42Keegan Brown
43James Richardson
44Peter Jacques
45Martin Schindler
46Chris Dobey
47Steve Lennon
48Kevin Painter



First Round
Top 32 Order of Merit 27. November
Top 16 not otherwise qualified Pro Tour Order 27. November
49Highest Ranked African player in the OoMDevon Petersen
50Winner Irish Matchplay William O'Connor
51Highest placed Eastern European in the OoMKrzysztof Ratajski
52Winner PDCNB Ranking Kim Viljanen
53Southern EuropeAntonio Alcinas
54Central and South AmericaDiogo Portela
55Second PDCNB Ranking Marko Kantele
56Winner PDPA QualifierTed Evetts



Preliminary Round
International Qualifiers
57NDFC Number 1Jeff Smith
57First Development Tour Order of Merit Luke Humphries
58Brendan Dolan Brendan Dolan
58Eastern EuropeAlan Ljubic
59Chinese QualifierXiao Chen Zong
59Winner Oceanic MastersBernie Smith
60Central European QualifierKenny Neyens
60Jamie LewisJamie lewis
61JapanSeigo Asada
61Winner DPA Australian Grand PrixGordon Mathers
62North and Eastern Asia Qualifier Kai Fan Leung
62AsiaPaul Lim
63North AmericaWillard Bruguier
63New ZealandCody Harris
64RussiaAleksandr Oreshkin
64German QualifierKevin Münch





Top ⇑



Contact © Global Darts. All Rights Reserved. Impressum