Tournament Information |
Streams |
Tuesday, 24. September | Group 1 | Report |
Wednesday, 25. September | Group 2 | Report |
Thursday, 26. September | Group 3 | Report |
Tuesday, 15. October | Group 4 | Report |
Wednesday, 16. October | Group 5 | Report |
Thursday, 17. October | Group 6 | Report |
Tuesday, 22. October | Group 7 | Report |
Wednesday, 23. October | Group 8 | Report |
Thursday, 24. October | Winners Group, Final | Report |
Top ⇑
The tournament is not televised but can only be followed by this internet streams :
pdc.tv
Tuesday, 24. September - Group 1 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
1 | Phil Taylor | Group Winner |
2 | Michael van Gerwen | - |
2 | Adrian Lewis | Play-Offs |
4 | Simon Whitlock | Eliminated |
5 | James Wade | Eliminated |
6 | Andy Hamilton | - |
7 | Dave Chisnall | Play-Offs |
8 | Wes Newton | Play-Offs |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
11.30 | 1 | Phil Taylor 6:2 Michael van Gerwen | Dave Chisnall 3:6 Wes Newton |
2 | James Wade 4:6 Andy Hamilton | Adrian Lewis 6:1 Simon Whitlock | |
1 | Wes Newton 2:6 Phil Taylor | Michael van Gerwen 2:6 Dave Chisnall | |
2 | Simon Whitlock 6:1 James Wade | Andy Hamilton 6:4 Adrian Lewis | |
1 | Wes Newton 5:6 Adrian Lewis | Phil Taylor 4:6 Andy Hamilton | |
2 | Simon Whitlock 4:6 Dave Chisnall | Michael van Gerwen 6:4 James Wade | |
14.00 | 1 | Peter Wright 6:4 Mervyn King | Jamie Caven 6:3 Colin Lloyd |
2 | Kim Huybrechts 5:6 Gary Anderson | Ian White 4:6 Paul Nicholson | |
1 | Ian White 6:5 Peter Wright | Paul Nicholson 3:6 Mervyn King | |
2 | Colin Lloyd 3:6 Kim Huybrechts | Gary Anderson 6:4 Jamie Caven | |
16.15 | 1 | James Wade 4:6 Wes Newton | Michael van Gerwen 4:6 Adrian Lewis |
2 | Andy Hamilton 0:6 Dave Chisnall | Phil Taylor 6:3 Simon Whitlock | |
1 | Dave Chisnall 5:6 Phil Taylor | Wes Newton 2:6 Michael van Gerwen | |
2 | Simon Whitlock 4:6 Andy Hamilton | Adrian Lewis 4:6 James Wade | |
18.45 | - | Semifinal 1 Phil Taylor 6:2 Wes Newton | Semifinal 2 Adrian Lewis 6:2 Dave Chisnall |
19.30 | - | Final Phil Taylor 6:2 Adrian Lewis | - |
Wednesday, 25. September - Group 2 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
2 | Michael van Gerwen | Play-Offs |
4 | Adrian Lewis | Play-Offs |
6 | Andy Hamilton | Group Winner |
7 | Dave Chisnall | Play-Offs |
8 | Wea Newton | - |
9 | Justin Pipe | Eliminated |
10 | Robert Thornton | Eliminated |
11 | Kevin Painter | - |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Michael van Gerwen 4:6 Adrian Lewis | Robert Thornton 5:6 Kevin Painter |
2 | Wes Newton 6:5 Justin Pipe | Andy Hamilton 6:5 Dave Chisnall | |
1 | Kevin Painter 1:6 Michael van Gerwen | Adrian Lewis 6:5 Robert Thornton | |
2 | Dave Chisnall 6:2 Wes Newton | Justin Pipe 5:6 Andy Hamilton | |
1 | Kevin Painter 2:6 Andy Hamilton | Michael van Gerwen 6:1 Justin Pipe | |
2 | Dave Chisnall 6:4 Robert Thornton | Adrian Lewis 6:4 Wes Newton | |
14.00 | 1 | Andy Hamilton 6:4 Michael van Gerwen | Kevin Painter 6:5 Justin Pipe |
2 | Adrian Lewis 3:6 Dave Chisnall | Robert Thornton 4:6 Wes Newton | |
1 | Robert Thornton 6:3 Andy Hamilton | Wes Newton 2:6 Michael van Gerwen | |
2 | Justin Pipe 2:6 Adrian Lewis | Dave Chisnall 5:6 Kevin Painter | |
16.15 | 1 | Wes Newton 6:4 Kevin Painter | Adrian Lewis 6:2 Andy Hamilton |
2 | Justin Pipe 3:6 Robert Thornton | Michael van Gerwen 4:6 Dave Chisnall | |
1 | Robert Thornton 5:6 Michael van Gerwen | Kevin Painter 6:1 Adrian Lewis | |
2 | Dave Chisnall 6:1 Justin Pipe | Andy Hamilton 6:2 Wes Newton | |
18.45 | - | Semifinal 1 Dave Chisnall 3:6 Michael van Gerwen | Semifinal 2 Andy Hamilton 6:2 Adrian Lewis |
19.30 | - | Final Michael van Gerwen 5:6 Andy Hamilton | - |
Thursday, 26. September - Group 3 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
2 | Michael van Gerwen | Play-Offs |
3 | Adrian Lewis | Eliminated |
7 | Dave Chisnall | Play-Offs |
8 | Wes Newton | Group Winner |
11 | Kevin Painter | - |
12 | Mervyn King | - |
13 | Brendan Dolan | Eliminated |
14 | Kim Huybrechts | Play-Offs |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Michael van Gerwen 6:2 Adrian Lewis | Brendan Dolan 4:6 Kim Huybrechts |
2 | Kevin Painter 6:4 Mervyn King | Dave Chismall 4:6 Wes Newton | |
1 | Kim Huybrechts 6:4 Michael van Gerwen | Adrian Lewis 4:6 Brendan Dolan | |
2 | Wes Newton 5:6 Kevin Painter | Mervyn King 6:1 Dave Chisnall | |
1 | Kim Huybrechts 6:5 Dave Chisnall | Michael van Gerwen 6:0 Mervyn King | |
2 | Wes Newton 6:4 Brendan Dolan | Adrian Lewis 1:6 Kevin Painter | |
14.00 | 1 | Dave Chisnall 1:6 Michael van Gerwen | Kim Huybrechts 6:4 Mervyn King |
2 | Adrian Lewis 5:6 Wes Newton | Brendan Dolan 4:6 Kevin Painter | |
1 | Brendan Dolan 2:6 Dave Chisnall | Kevin Painter 1:6 Michael van Gerwen | |
2 | Mervyn King 6:5 Adrian Lewis | Wes Newton 6:2 Kim Huybrechts | |
16.15 | 1 | Kevin Painter 2:6 Kim Huybrechts | Adrian Lewis 1:6 Dave Chisnall |
2 | Mervyn King 5:6 Brendan Dolan | Michael van Gerwen 6:3 Wes Newton | |
1 | Brendan Dolan 5:6 Michael van Gerwen | Kim Huybrechts 6:3 Adrian Lewis | |
2 | Wes Newton 3:6 Mervyn King | Dave Chismall 6:1 Kevin Painter | |
18.45 | - | Semifinal 1 Michael van Gerwen 4:6 Dave Chisnall | Semifinal 2 Kim Huybrechts 3:6 Wes Newton |
19.30 | - | Finale Dave Chisnall 4:6 Wes Newton | - |
Tuesday, 15. October - Group 4 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
2 | Michael van Gerwen | Play-Offs |
7 | Dave Chisnall | Eliminated |
11 | Kevin Painter | Eliminated |
12 | Mervyn King | - |
14 | Kim Huybrechts | - |
15 | Terry Jenkins | Group Winner |
16 | Peter Wright | Play-Offs |
17 | Gary Anderson | Play-Offs |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Michael van Gerwen 6:0 Dave Chisnall | Peter Wright 6:5 Gary Anderson |
2 | Kim Huybrechts 3:6 Terry Jenkins | Kevin Painter 6:2 Mervyn King | |
1 | Gary Anderson 4:6 Michael van Gerwen | Dave Chisnall 3:6 Peter Wright | |
2 | Mervyn King 1:6 Kim Huybrechts | Terry Jenkins 6:4 Kevin Painter | |
1 | Gary Anderson 6:4 Kevin Painter | Michael van Gerwen 4:6 Terry Jenkins | |
2 | Mervyn King 6:3 Peter Wright | Dave Chisnall 6:5 Kim Huybrechts | |
15.00 | 1 | Kevin Painter 5:6 Michael van Gerwen | Gary Anderson 3:6 Terry Jenkins |
2 | Dave Chisnall 4:6 Mervyn King | Peter Wright 6:1 Kim Huybrechts | |
1 | Peter Wright 5:6 Kevin Painter | Kim Huybrechts 3:6 Michael van Gerwen | |
2 | Terry Jenkins v Dave Chisnall | Mervyn King v Gary Anderson | |
17.15 | 1 | Kim Huybrechts 6:5 Gary Anderson | Dave Chisnall 6:0 Kevin Painter |
2 | Terry Jenkins 3:6 Peter Wright | Michael van Gerwen 5:6 Mervyn King | |
1 | Peter Wright 5:6 Michael van Gerwen | Gary Anderson v Dave Chisnall | |
2 | Mervyn King 1:6 Terry Jenkins | Kevin Painter 2:6 Kim Huybrechts | |
18.45 | - | Semifinal 1 Terry Jenkins 6:0 Gary Anderson | Semifinal 2 Michael van Gerwen 6:4 Peter Wright |
19.30 | - | Final | Terry Jenkins 6:5 Michael van Gerwen |
Wednesday, 16. October - Group 5 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
2 | Michael van Gerwen | Group Winner |
12 | Mervyn King | Play-Offs |
14 | Kim Huybrechts | - |
16 | Peter Wright | Play-Offs |
17 | Gary Anderson | Play-Offs |
18 | Paul Nicholson | - |
19 | Ronnie Baxter | Eliminated |
20 | Mark Webster | Eliminated |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Michael van Gerwen 6:4 Mervyn King | Ronnie Baxter 4:6 Mark Webster |
2 | Gary Anderson 6:5 Paul Nicholson | Kim Huybrechts 4:6 Peter Wright | |
1 | Mark Webster 3:6 Michael van Gerwen | Mervyn King 6:1 Ronnie Baxter | |
2 | Peter Wright 6:2 Gary Anderson | Paul Nicholson 3:6 Kim Huybrechts | |
1 | Mark Webster 2:6 Kim Huybrechts | Michael van Gerwen 6:2 Paul Nichholson | |
2 | Peter Wright 5:6 Ronnie Baxter | Mervyn King 6:4 Gary Anderson | |
14.00 | 1 | Kim Huybrechts 3:6 Michael van Gerwen | Mark Webster 1:6 Paul Nicholson |
2 | Mervyn King 3:6 Peter Wright | Ronnie Baxter 6:2 Gary Anderson | |
1 | Ronnie Baxter 3:6 Kim Huybrechts | Gary Anderson 6:5 Michael van Gerwen | |
2 | Paul Nicholson 6:5 Mervyn King | Peter Wright 6:5 Mark Webster | |
16.15 | 1 | Gary Anderson 6:4 Mark Webster | Mervyn King 6:4 Kim Huybrechts |
2 | Paul Nicholson 6:2 Ronnie Baxter | Michael van Gerwen 4:6 Peter Wright | |
1 | Ronnie Baxter 2:6 Michael van Gerwen | Mark Webster 6:5 Mervyn King | |
2 | Peter Wright 6:2 Paul Nicholson | Kim Huybrechts 5:6 Gary Anderson | |
18.45 | - | Semifinal 1 Peter Wright 6:3 Gary Anderson | Semifinal 2 Michael van Gerwen 6:4 Mervyn King |
19.30 | - | Final | Peter Wright 4:6 Michael van Gerwen |
Thursday, 17. October - Group 6 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
12 | Mervyn King | Eliminated |
14 | Kim Huybrechts | Play-Offs |
16 | Peter Wright | Play-Offs |
17 | Gary Anderson | - |
18 | Paul Nicholson | Play-Offs |
21 | Colin Lloyd | Eliminated |
22 | Ian White | Group Winner |
23 | Jamie Caven | - |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Mervyn King 2:6 Kim Huybrechts | Ian White 6:5 Jamie Caven |
2 | Paul Nicholson 6:3 Colin Lloyd | Peter Wright 6:4 Gary Anderson | |
1 | Jamie Caven 5:6 Mervyn King | Kim Huybrechts 6:1 Ian White | |
2 | Gary Anderson 2:6 Paul Nicholson | Colin Lloyd 2:6 Peter Wright | |
1 | Jamie Caven 6:2 Peter Wright | Mervyn King 5:6 Colin Lloyd | |
2 | Gary Anderson 6:4 Ian White | Kim Huybrechts 6:5 Paul Nicholson | |
14.00 | 1 | Peter Wright 6:4 Mervyn King | Jamie Caven 6:3 Colin Lloyd |
2 | Kim Huybrechts 5:6 Gary Anderson | Ian White 4:6 Paul Nicholson | |
1 | Ian White 6:5 Peter Wright | Paul Nicholson 3:6 Mervyn King | |
2 | Colin Lloyd 3:6 Kim Huybrechts | Gary Anderson 6:4 Jamie Caven | |
16.15 | 1 | Paul Nicholson 6:4 Jamie Caven | Kim Huybrechts 5:6 Peter Wright |
2 | Colin Lloyd 2:6 Ian White | Mervyn King 4:6 Gary Anderson | |
1 | Ian White 6:3 Mervyn King | Jamie Caven 6:5 Kim Huybrechts | |
2 | Gary Anderson 4:6 Colin Lloyd | Peter Wright 4:6 Paul Nicholson | |
18.45 | - | Semifinal 1 Paul Nicholson 4:6 Ian White | Semifinal 2 Kim Huybrechts 3:6 Peter Wright |
19.30 | - | Final | Ian White 6:4 Peter Wright |
Tuesday, 22. October - Group 7 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
14 | Kim Huybrechts | Play-Offs |
16 | Peter Wright | - |
17 | Gary Anderson | Play-Offs |
18 | Paul Nicholson | - |
23 | Jamie Caven | Eliminated |
24 | Richie Burnett | Group Winner |
25 | John Part | Eliminated |
26 | Steve Beaton | Play-Offs |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Kim Huybrechts 4:6 Peter Wright | John Part 6:3 Steve Beaton |
2 | Jamie Caven 4:6 Richie Burnett | Gary Anderson 2:6 Paul Nicholson | |
1 | Steve Beaton 6:3 Kim Huybrechts | Peter Wright 6:2 John Part | |
2 | Paul Nicholson 6:2 Jamie Caven | Richie Burnett 2:6 Gary Anderson | |
1 | Steve Beaton 4:6 Gary Anderson | Kim Huybrechts 5:6 Richie Burnett | |
2 | Paul Nicholson 6:3 John Part | Peter Wright 6:5 Jamie Caven | |
14.00 | 1 | Gary Anderson 4:6 Kim Huybrechts | Steve Beaton 6:4 Richie Burnett |
2 | Peter Wright 5:6 Paul Nicholson | John Part 4:6 Jamie Caven | |
1 | John Part 1:6 Gary Anderson | Jamie Caven 4:6 Kim Huybrechts | |
2 | Eichie Burnett 6:3 Peter Wright | Paul Nicholson 4:6 Steve Beaton | |
16.15 | 1 | Jamie Caven 5:6 Steve Beaton | Peter Wright 6:5 Gary Anderson |
2 | Richie Burnett 6:3 John Part | Kim Huybrechts 6:2 Paul Nicholson | |
1 | John Part 1:6 Kim Huybrechts | Steve Beaton 6:3 Peter Wright | |
2 | Paul Nicholson 0:6 Richie Burnett | Gary Anderson 6:3 Jamie Caven | |
18.45 | - | Semifinal 1 Richie Burnett 6:3 Kim Huybrechts - | Semifinal 2 Steve Beaton 3:6 Gary Anderson |
19.30 | - | Final | Richie Burnett 6:5 Gary Anderson |
Wednesday, 23. October - Group 8 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
14 | Kim Huybrechts | Group Winner |
16 | Peter Wright | Play-Offs |
17 | Gary Anderson | - |
18 | Paul Nicholson | Play-Offs |
26 | Steve Beaton | - |
28 | Andy Smith | Play-Offs |
30 | Mark Walsh | - |
31 | Colin Osborne | - |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
11.30 | 1 | Kim Huybrechts 4:6 Peter Wright | Mark Walsh 5:6 Colin Osborne |
2 | Steve Beaton 0:6 Andy Smith | Gary Anderson 6:3 Paul Nicholson | |
1 | Colin Osborne 1:6 Kim Huybrechts | Peter Wright 6:4 Mark Walsh | |
2 | Paul Nicholson 6:4 Steve Beaton | Andy Smith 6:3 Gary Anderson | |
1 | Colin Osborne 2:6 Gary Aderson | Kim Huybrechts 4:6 Andy Smith | |
2 | Paul Nicholson 6:2 Mark Walsh | Peter Wright 6:4 Steve Beaton | |
14.00 | 1 | Gary Anderson 4:6 Kim Huybrechts | Colin Osborne 1:6 Andy Smith |
2 | Peter Wright 3:6 Paul Nicholson | Mark Walsh 6:2 Steve Beaton | |
1 | Mark Walsh 5:6 Gary Anderson | Steve Beaton 6:5 Kim Huybrechts | |
2 | Andy Smith 6:5 Peter Wright | Paul Nicholson 6:4 Colin Osborne | |
16.15 | 1 | Steve Beaton 6:4 Colin Osborne | Peter Wright 6:4 Gary Anderson |
2 | Andy Smith 6:2 Mark Walsh | Kim Huybrechts 2:6 Paul Nicholson | |
1 | Mark Walsh 2:6 Kim Huybrechts | Colin Osborne 6:5 Peter Wright | |
2 | Paul Nicholson 6:1 Andy Smith | Gary Anderson 3:6 Steve Beaton | |
18.45 | - | Semifinal 1 Paul Nicholson 3:6 Kim Huybrechts | Semifinal 2 Andy Smith 1:6 Peter Wright |
19.30 | - | Final | Kim Huybrechts 6:4 Peter Wright |
Thursday, 24. October - Winners Group, Final Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
Group 1 | Phil Taylor | Tournament Winner |
Group 2 | Andy Hamilton | - |
Group 3 | Wes Newton | Play-Offs |
Group 4 | Terry Jenkins | - |
Group 5 | Michael van Gerwen | Play-Offs |
Group 6 | Ian White | - |
Group 7 | Richie Burnett | Play-Offs |
Group 8 | Kim Huybrechts | - |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Phil Taylor 6:5 Andy Hamilton | Richie Burnett 6:3 Kim Huybrechts |
2 | Michael van Gerwen 6:4 Ian White | Wes Newton 6:5 Terry Jenkins | |
1 | Kim Huybrechts 5:6 Phil Taylor | Andy Hamilton 2:6 Richie Burnett | |
2 | Terry Jenkins 2:6 Michael van Gerwen | Ian White 6:4 Wes Newton | |
1 | Kim Huybrechts 2:6 Wes Newton | Phil Taylor 6:5 Ian White | |
2 | Terry Jenkins 5:6 Richie Burnett | Andy Hamilton 1:6 Michael van Gerwen | |
14.00 | 1 | Wes Newton 4:6 Phil Taylor | Kim Huybrechts 5:6 Ian White |
2 | Andy Hamilton 6:5 Terry Jenkins | Richie Burnett 6:0 Michael van Gerwen | |
1 | Richie Burnett 5:6 Wes Newton | Michael van Gerwen 6:3 Phil Taylor | |
2 | Ian White 5:6 Andy Hamilton | Terry Jenkins 3:6 Kim Huybrechts | |
16.15 | 1 | Michael van Gerwen 3:6 Kim Huybrechts | Andy Hamilton 4:6 Wes Newton |
2 | Ian White 6:0 Richie Burnett | Phil Taylor 6:5 Terry Jenkins | |
1 | Richie Burnett 3:6 Phil Taylor | Kim Huybrechts 6:3 Andy Hamilton | |
2 | Terry Jenkins 6:3 Ian White | Wes Newton 5:6 Michael van Gerwen | |
18.45 | - | Semifinal 1 Phil Taylor 6:1 Wes Newton | Semifinal 2 Michael van Gerwen 6:2 Richie Burnett |
19.30 | - | Phil Taylor 6:3 Michael van Gerwen |