PDC World Cup 2024

Tournament Information
Participants



Schedule
Thursday, 27. JuneFirst Round
Friday, 28. June First Round
Saturday, 29. June Second Round
Sunday, 30. JuneQuarterfinals, Semifinals and Final




Draw Groups
Top ⇑

Group A
(5) Belgium
Singapore
Philippines
Group B
(6) Northern Ireland
South Africa
Switzerland
Group C
(7) Germany
New Zealand
Switzerland
Group D
(8) Australia
Japan
Hong Kong
Group E
(9) Republic of Ireland
Lithunia
Chinese Taipei
Group F
(10) Austria
China
Guyana
Group G
(11) Poland
Norway
Hungary
Group H
(12) Czech Republic
Bahrain
Iceland
Group I
(13)Croatia
Malysia
Canada
Group J
(14)France
Latvia
Denmark
Group K
(15)Sweden
Spain
Gibraltar
Group L
(16)USA
Portugal
Italy




Thursday, 27. June
Top ⇑
Group Phase, First Matches, Team 1 v Team 2 from each Group

Best of 7 legs , 501 Doubles


Friday, 27. June
Top ⇑
Afternoon
Group Phase, Second Matches, Losers first matches v Team 3
Evening
Group Phase, Third Matches, Winners first matches v Team 3
Saturday, 29. June
Top ⇑
Afternoon
Four Second Round Matches

Evening
Four Second Round Matches

Sunday, 30. June
Top ⇑
Afternoon
Quarterfinals

Best of 15 legs, 501 Doubles

Wales8:5Sweden
Belgium8:7Australia
Scotland8:0France
England3:8Germany





Evening
Semi-Finals, Best of 15 legs, 501 Doubles

Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary


Final, Best of 19 legs, 501 Doubles


World Cup Participants

Top ⇑


Seeded - Through to Round 2
(1)England: Luke Humphries, Michael Smith
(2)Wales - Gerwyn Price, Jonny Clayton
(3)Netherlands - Michael van Gerwen, Danny Noppert
(4)Scotland - Peter Wright, Gary Anderson


Seeded for Group Stage
(5)Belgium: Dimitri van den Bergh, Kim Huybrechts
(6)Northern Ireland: Josh Rock, Brendan Dolan
(7)Germany: Martin Schindler, Gabriel Clemens
(8)Australia: Damon Heta, Simon Whitlock
(9)Republic of Ireland: William O'Connor, Keane Barry
(10)Austria: Mensur Suljovic, Rowby-John Rodriguez
(11)Poland: Krzysztof Ratajski, Radek Szaganski
(12)Czech Republic: Adam Gawlas, Karel Sedlacek
(13)Croatia: Boris Krcmar, Romeo Grbavac
(14)France: Thibault Tricole, Jacques Labre
(15)Sweden: Jeffrey de Graaf, Oskar Lukasiak
(16)USA: Danny Lauby, Jules van Dongen


Unseeded
Bahrain: Basem Mahmood, Duda Durra
Canada: Matt Campbell, Jeff Smith
China: Niaochen Zong, Chengan Liu
Chinese Taipei: Teng-Lieh Pupo, An-Sheng Lu
Denmark: Benjamin Drue Reus, Claus Bendix Nielsen
Finland: Marko Kantele, Teemu Harju
Gibraltar: Craig Galliano, Justin Hewitt
Guyana: Norman Madhoo, Sudesh Fitzgerald
Hong Kong: Man Lok Leung, Lok Yin Lee
Hungay: Gabor Jagica, Nandor Major
Iceland: Arngrimur Olafsson, Petur Gudmundsson
Italy: Michele Turetta, Massimo Dalla Rosa
Japan: Tomoya Goto, Ryusei Azemoto
Latvia: Madars Razma, Valters Melderis
Lithunia: Darius Labanauskas, Mindaugas Barauskas
Malysia: Siik Hwang Wong, Mohamed Nasir
New Zealand: Ben Robb, Haupai Puha
Norway: Cor Dekker, Hakon Bjorge Helling
Philippines: Christian Perez, Alexis Toylo
Portugal: Jose de Sousa, David Gomez
Singapore: Paul Lim, Harith Lim
South Africa: Johan Geldenhuys, Cameron Carolissen
Spain: Jose Justicia, Jesus Noguera
Switzerland: Stefan Bellmont, Bruno Stockli







Top ⇑


Contact © Global Darts. All Rights Reserved. Impressum