Schedule
Saturday, 1. January | Men First Round, Women Quarterfinals |
Sunday, 2. January | Men First Round, Women Quarterfinals |
Monday, 3. January | First Round + Second Round |
Tuesday, 4. January | Second Round |
Wednesday, 5. January | Second Round |
Thursday, 6. January | Men Quarterfinals, Women Semifinals |
Friday, 7. January | Men Quarterfinals, Women Final |
Saturday, 8. January | Men Semifinals |
Sunday, 9. January | Men Final |
Men First Round - Best of five Sets
Dave Prins | 1:3 | John Walton |
Martin Adams | 3:1 | Tony West |
Willy van de Wiel | 3:1 | Alan Soutar |
Ross Montgomery | 1:3 | Alan Norris |
Mark Barilli | 0:3 | Martin Phillips |
Gary Robson | 3:0 | Steve Douglas |
Women Quarterfinals, Best of three Sets
Irina Armstrong | 2:0 | Lorraine Farlam |
Trina Gulliver | 2:0 | Wendy Reinstadtler |
Herren Erste Runde - Best of five Sets
Joey ten Berge | 3:0 | Shaun Griffiths |
Steve West | 2:3 | Dave Chisnall |
Scott Mitchell | 0:3 | Jan Dekker |
Stuart Kellet | 3:0 | Darryl Fitton |
Gary Thompson | 3:1 | Arno Merk |
Tony O'Shea | 1:3 | Ross Smith |
Damen Viertelfinale - Best of three Sets
Julie Gore | 1:2 | Rhian Edwards |
Deta Hedman | 2:1 | Patricia De Peuter |
Men First Round - Best of five Sets
Brian Woods | 0:3 | Stephen Bunting |
Scott Waites | 3:0 | Ted Hankey |
Robbie Green | 3:0 | Andy Boulton |
Dean Winstanley | 3:2 | Martin Atkins |
Men Second Round - Best of seven Sets
Martin Adams | 4:3 | John Walton |
Willy van de Wiel | 1:4 | Ross Smith |
Men Second Round - Best of seven Sets
Martin Phillips | 4:3 | Joey ten Berge |
Jan Dekker | 4:1 | Stuart Kellet |
Gary Robson | 4:2 | Dave Chisnall |
Men Second Round - Best of seven Sets
Gary Thompson | 4:2 | Alan Norris |
Stephen Bunting | 4:2 | Scott Waites |
Robbie Green | 1:4 | Dean Winstanley |
Men Quarterfinals - Best of nine Sets
-
Martin Adams | 5:1 | Ross Smith |
Martin Phillips | 5:4 | Gary Robson |
Women Semifinals - Best of three Sets
Irina Armstrong | 0:2 | Trina Gulliver |
Rhian Edwards | 2:0 | Deta Hedman |
Men Quarterfinals - Best of nine sets
Stephen Bunting | 1:5 | Dean Winstanley |
Jan Dekker | 5:4 | Garry Thompson |
Women Final - Best of three Sets
Trina Gulliver | 2:0 | Rhian Edwards |
Men Semifinals - Best of eleven Sets
Martin Adams | 6:4 | Martin Phillips |
Dean Winstanley | 6:2 | Jan Dekker |
Best of thirteen Sets
Martin Adams | 7:5 | Dean Winstanley |
Men
Seeded Players
1 | Martin Adams |
2 | Stuart Kellet |
3 | Dean Winstanley |
4 | Steve West |
5 | Joey ten Berge |
6 | Scott Waites |
7 | Ross Montgomery |
8 | Tony O'Shea |
9 | Willy van de Wiel |
10 | Gary Thompson |
11 | Brain Woods |
12 | Mark Barilli |
13 | Gary Robson |
14 | Robbie Green |
15 | Scott Mitchell |
16 | Dave Prins |
Qualifiers
Martin Atkins
Steven Bunting
Darryl Fitton
Alan Norris
John Walton
Ross Smith
Tony West
Steve Douglas
Dave Chisnall
Ted Hankey
Martin Phillips
Plus four more qualifiers from the International Play-offs
Alan Soutar
Arno Merk
Shaun Griffith
Jan Dekker
Women
Seeded Players
1 | Trina Gulliver |
2 | Deta Hedman |
3 | Julie Gore |
4 | Irina Armstrong |
Qualifiers
Rhian Edwards
Plus two more qualifiers from the International Play-offs
Lorraine Farlam
Patricia de Peuter
Top ⇑