PDC World Cup 2017

Tournament Information
Participants



Schedule
Thursday, 1. JuneFirst Round
Friday, 2. JuneFirst Round
Saturday, 3. June Afternoon and Evening Second Round
Sunday, 4. JuneQuarterfinals, Semifinals and Final






Thursday, 1. June
Top ⇑
Eight First Round Matches

Best of Nine, 501 Doubles

ThailandvGreece
Hong KongvRussia
Republic of IrelandvPoland
JapanvSpain
BelgiumvNew Zealand
AustraliavDenmark
ScotlandvSingapure
WalesvFinland





Friday, 2. June
Top ⇑
Eight First Round Matches

Best of Nine, 501 Doubles

USAvItaly
HungaryvCanada
AustriavChina
South AfricavScweden
BrazilvSchwitzerland
Northern IrelandvGermany
EnglandvGibraltar
NetherlandsvCzech Republic




Saturday, 3. June
Top ⇑
Afternoon - Four Second Round Matches

Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary

Belgium/New ZealandvThailand/Greece
Wales/FinlandvRepublic of Ireland/Poland
Australia/DenmarkvHongKong/Russia
Scotland/SingaporevJapan/Spain



Evening - Four Second Round Matches

Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary


Austria/ChinavHungary/Canada
Northern Ireland/GermanyvBrazil/Schwitzerland
England/GibraltarvSouth Africa/Sweden
Netherlands/Czech RepublicvUSA/Italy




Sunday, 4. June
Top ⇑
Afternoon - Quarterfinals

Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary




Evening - Semi-finals, Final
Semi-Finals

Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary




World Cup Participants

Top ⇑


Seeded Nations
1Scotland: Gary Anderson, Peter Wright
2England: Adrian Lewis, Dave Chisnall
3Netherlands: Michael van Gerwen, Raymond van Barneveld
4Wales: Gerwyn Price, Mark Webster
5 Australia: Simon Whitlock, Kyle Anderson
6Northern Ireland: Daryl Gurney, Brendan Dolan
7Austria: Mensur Suljovic, Rowby-John Rodriguez
8Belgium: Kim Huybrechts, Ronny Huybrechts



Other Nations
Brazil: Diogo Portela, Alexandre Sattin
Canada: John Part, John Norman Jnr
China: Weihong Li, Yuanjun Liu
Czech Republic: Frantisek Humpula, Karel Sedlacek
Denmark: Per Laursen, Alex Jensen
Finland: Kim Viljanen, Marko Kantele
Germany: Max Hopp, Martin Schindler
Gibraltar: Dyson Parody, Dylan Duo
Greece: John Michael, Ioannis Selachoglou
Hong Kong: Royden Lam, Kai Fan Leung
Hungary: Janos Vegso, Zoltan Mester
Italy: Daniele Petri, Gabriel Rollo
Japan: Yuki Yamada, Haruki Muramatsu
Latvia: Madars Razma, Nauris Gleglu, withdrew
New Zealand: Rob Szabo, Cody Harris
Poland: Krzysztof Ratajski, Tytus Kanik
Republic of Ireland: Mick McGowan, William O'Connor
Russia: Boris Koltsov, Aleksandr Oreshkin
Singapore: Paul Lim, Harith Lim
South Africa: Devon Petersen, Deon Oliver
Spain: Cristo Reyes, Antonio Alcinas
Sweden: Magnus Caris, Daniel Larsson
Schwitzerland: Patrick Rey, Philipp Ruckstuhl, replaced
Thailand: Thanawat Gaweenuntawong, Attapol Eupakaree
United States of America: Larry Butler, Darin Young




Top ⇑


Contact © Global Darts. All Rights Reserved. Impressum