Tournament Information |
Streams |
Tuesday, 25. September | Group 1 | Report |
Wednesday, 26. September | Group 2 | Report |
Thursday, 27. September | Group 3 | Report |
Tuesday, 16. October | Group 4 | Report |
Wednesday, 17. October | Group 5 | Report |
Thursday, 18. October | Group 6 | Report |
Tuesday, 30. October | Group 7 | Report |
Wednesday, 31. October | Group 8 | Report |
Thursday, 1. November | Winners Group, Final | Report |
Top ⇑
The tournament is not telvised but can be followed by this internet streams :
pdc.tv
188 Bet
Bwin
Bets10
Bet 24
Bet 365
Betathome
Betboo
Betclic
Betfair
Betpack
Betsafe
Betsson
BetssonGroup
CIRSA
Connextra
Danske Spil
Digibet
Expekt
Favoritbet
Favorithr
FDJ
Fonbet
Fortuna
Goldbet
Hititbet
HRCL
IBC
Livesport Darts
Nordic Bet
Offsidebet
Orakulas
Paddy Power
Paddy.Power.Italy
PAF
Panbet
PMU
Pocasport
SBC (Singbet)
Sporting bet
Sportingbet Australia
Sportsbet Australia
Stan James
Supersport
TABcorp
TAB NZ
TrioBet
Unibet
Unibet Australia
Unibet France
Veikkaus
Vermantia
Vivarobet
William Hill
Tuesday, 25. September - Group 1 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
1 | Phil Taylor | Play-Offs |
2 | Adrian Lewis | Play-Offs |
2 | James Wade | out |
4 | Gary Anderson | - |
5 | Wes Newton | Group Winner |
6 | Andy Hamilton | out |
7 | Simon Whitlock | - |
8 | Terry Jenkins | Play-Offs |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Phil Taylor 5:6 Adrian Lewis | Simon Whitlock 3:6 Terry Jenkins |
2 | Wes Newton 6:2 Andy Hamilton | James Wade 5:6 Gary Anderson | |
1 | Terry Jenkins 4:6 Phil Taylor | Adrian Lewis 2:6 Simon Whitlock | |
2 | Gary Anderson 6:4 Wes Newton | Andy Hamilton 6:3 James Wade | |
1 | Terry Jenkins 6:3 James Wade | Phil Taylor 6:4 Andy Hamilton | |
2 | Gary Anderson 6:4 Simon Whitlock | Adrian Lewis 6:1 Wes Newton | |
14.00 | 1 | James Wade 2:6 Phil Taylor | Terry Jenkins 4:6 Andy Hamilton |
2 | Adrian Lewis 6:4 Gary Anderson | Simon Whitlock 6:5 Wes Newton | |
1 | Simon Whitlock 6:4 James Wade | Wes Newton 6:4 Phil Taylor | |
2 | Andy Hamilton 1:6 Adrian Lewis | Gary Anderson 3:6 Terry Jenkins | |
16.15 | 1 | Wes Newton 6:5 Terry Jenkins | Adrian Lewis 3:6 James Wade |
2 | Andy Hamilton 6:5 Simon Whitlock | Phil Taylor 6:3 Gary Anderson | |
1 | Gary Anderson 6:3 Andy Hamilton | James Wade 2:6 Wes Newton | |
2 | Simon Whitlock 5:6 Phil Taylor | Terry Jenkins 6:3 Adrian Lewis | |
18.45 | - | Semifinal 1 Phil Taylor 2:6 Adrian Lewis | Semifinal 2 Terry Jenkins 5:6 Wes Newton |
19.30 | - | Final Adrian Lewis 3:6 Wes Newton | - |
Wednesday, 26. September - Group 2 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
1 | Phil Taylor | Play-Offs |
2 | Adrian Lewis | Play-Offs |
4 | Gary Anderson | - |
7 | Simon Whitlock | - |
8 | Terry Jenkins | Play-Offs |
9 | Mark Webster | Out |
10 | Justin Pipe | Group Winner |
11 | Kevin Painter | Out |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Phil Taylor 6:0 Adrian Lewis | Justin Pipe 6:2 Kevin Painter |
2 | Terry Jenkins 6:2 Mark Werbster | Gary Anderson 6:3 Simon Whitlock | |
1 | Kevin Painter 3:6 Phil Taylor | Adrian Lewis 5:6 Justin Pipe | |
2 | Simon Whitlock 4:6 Terry Jenkins | Mark Webster 5:6 Gary Anderson | |
1 | Kevin Painter 4:6 Gary Anderson | Phil Taylor 6:4 Mark Webster | |
2 | Simon Whitlock 6:3 Justin Pipe | Adrian Lewis 6:4 Terry Jenkins | |
14.00 | 1 | Gary Anderson 2:6 Phil Taylor | Kevin Painter 6:5 Mark Webster |
2 | Adrian Lewis 1:6 Simon Whitlock | Justin Pipe 5:6 Terry Jenkins | |
1 | Justin Pipe 5:6 Gary Anderson | Terry Jenkins 6:4 Phil Taylor | |
2 | Mark Webster 1:6 Adrian Lewis | Simon Whitlock 6:3 Kevin Painter | |
16.15 | 1 | Terry Jenkins 1:6 Kevin Painter | Adrian Lewis 6:4 Gary Anderson |
2 | Mark Webster 1:6 Justin Pipe | Phil Taylor 6:2 Simon Whitlock | |
1 | Simon Whitlock 6:4 Mark Webster | Gary Anderson 0:6 Terry Jenkins | |
2 | Justin Pipe 2:6 Phil Taylor | Kevin Painter 3:6 Adrian Lewis | |
18.45 | - | Semifinal 1 Phil Taylor 6:3 Adrian Lewis | Semifinal 2 Terry Jenkins 4:6 Justin Pipe |
19.30 | - | Final - | Phil Taylor 6:5 Justin Pipe |
Thursday, 27. September - Group 3 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
1 | Phil Taylor | - |
2 | Adrian Lewis | out |
3 | Gary Anderson | out |
7 | Simon Whitlock | Play-Offs |
8 | Terry Jenkins | - |
13 | Dave Chisnall | Play-Offs |
14 | Ronnie Baxter | Group Winner |
15 | Mark Walsh | Play-Offs |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Phil Taylor 4:6 Adrian Lewis | Ronnie Baxter 3:6 Mark Walsh |
2 | Terry Jenkins 6:5 Dave Chisnall | Gary Anderson 4:6 Simon Whitlock | |
1 | Mark Walsh 6:2 Phil Taylor | Adrian Lewis 6:1 Ronnie Baxter | |
2 | Simon Whitlock 6:3 Terry Jenkins | Dave Chisnall 6:5 Gary Anderson | |
1 | Mark Walsh 3:6 Gary Anderson | Phil Taylor 6:5 Dave Chisnall | |
2 | Simon Whitlock 3:6 Ronnie Baxter | Adrian Lewis 5:6 Terry Jenkins | |
14.00 | 1 | Gary Anderson 5:6 Phil Taylor | Mark Walsh 3:6 Dave Chisnall |
2 | Adrian Lewis 3:6 Simon Whitlock | Ronnie Baxter 6:1 Terry Jenkins | |
1 | Ronnie Baxter 6:4 Gary Anderson | Terry Jenkins 1:6 Phil Taylor | |
2 | Dave Chisnall 6:5 Adrian Lewis | Simon Whitlock 4:6 Mark Walsh | |
16.15 | 1 | Terry Jenkins 1:6 Mark Walsh | Adrian Lewis 5:6 Gary Anderson |
2 | Dave Chisnall 6:4 Ronnie Baxter | Phil Taylor 1:6 Simon Whitlock | |
1 | Simon Whitlock 6:5 Dave Chisnall | Gary Anderson 4:6 Terry Jenkins | |
2 | Ronnie Baxter 6:4 Phil Taylor | Mark Walsh 6:3 Adrian Lewis | |
18.45 | - | Semifinal 1 Mark Walsh 3:6 Ronnie Baxter | Semifinal 2 Simon Whitlock 2:6 Dave Chisnall |
19.30 | - | Finale - | Ronnie Baxter 6:5 Dave Chisnall |
Tuesday, 16. October - Group 4 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
1 | Phil Taylor | Group Winner |
7 | Simon Whitlock | - |
7 | Terry Jenkins | - |
13 | Dave Chisnall | Play-Offs |
15 | Mark Walsh | Play-Offs |
16 | Paul Nicholson | Play-Offs |
17 | Mervyn King | Out |
18 | Andy Smith | Out |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Phil Taylor 6:4 Simon Whitlock | Mervyn King 1:6 Andy Smith |
2 | Mark Walsh 6:5 Paul Nicholson | Terry Jenkins 4:6 Dave Chisnall | |
1 | Andy Smith 0:6 Phil Taylor | Simon Whitlock 6:1 Mervyn King | |
2 | Dave Chisnall 6:3 Mark Walsh | Paul Nicholson 5:6 Terry Jenkins | |
1 | Andy Smith 6:4 Terry Jenkins | Phil Taylor 6:0 Paul Nicholson | |
2 | Dave Chisnall 6:5 Mervyn King | Simon Whitlock 5:6 Mark Walsh | |
14.00 | 1 | Terry Jenkins 1:6 Phil Taylor | Andy Smith 2:6 Paul Nicholson |
2 | Simon Whitlock 4:6 Dave Chisnall | Mervyn King 2:6 Mark Walsh | |
1 | Mervyn King 6:1 Terry Jenkins | Mark Walsh 2:6 Phil Taylor | |
2 | Paul Nicholson 6:4 Simon Whitlock | Dave Chisnall 6:4 Andy Smith | |
16.15 | 1 | Mark Walsh 6:3 Andy Smith | Simon Whitlock 5:6 Terry Jenkins |
2 | Paul Nicholson 6:2 Mervyn King | Phil Taylor 6:1 Dave Chisnall | |
1 | Dave Chisnall 6:5 Paul Nicholson | Terry Jenkins 6:5 Mark Walsh | |
2 | Mervyn King 1:6 Phil Taylor | Andy Smith 5:6 Simon Whitlock | |
18.45 | Semifinal 1 Phil Taylor 6:3 Paul Nicholson | Semifinal 2 Dave Chisnall 4:6 Mark Walsh | |
19.30 | Final | Phil Taylor 6:1 Mark Walsh |
Wednesday, 17. October - Group 5 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
7 | Simon Whitlock | Group Winner |
8 | Terry Jenkins | Play-Offs |
13 | Dave Chisnall | Play-Offs |
15 | Mark Walsh | - |
16 | Paul Nicholson | Play-Offs |
19 | Colin Lloyd | Out |
20 | Robert Thornton | - |
21 | Wayne Jones | Out |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Simon Whitlock 6:3 Terry Jenkins | Robert Thornton 6:4 Wayne Jones |
2 | Paul Nicholson 6:3 Colin Lloyd | Dave Chisnall 6:2 Mark Walsh | |
1 | Simon Whitlock 2:6 Wayne Jones | Terry Jenkins 6:3 Robert Thornton | |
2 | Mark Walsh 4:6 Paul Nicholson | Colin Lloyd 2:6 Dave Chisnall | |
1 | Wayne Jones 1:6 Dave Chisnall | Simon Whitlock 6:5 Colin Lloyd | |
2 | Mark Walsh 6:5 Robert Thornton | Terry Jenkins 1:6 Paul Nicholson | |
14.00 | 1 | Dave Chisnall 6:2 Simon Whitlock | Wayne Jones 6:4 Colin Lloyd |
2 | Terry Jenkins 6:5 Mark Walsh | Robert Thornton 4:6 Paul Nicholson | |
1 | Robert Thornton 5:6 Dave Chisnall | Paul Nicholson 5:6 Simon Whitlock | |
2 | Colin Lloyd 4:6 Terry Jenkins | Mark Walsh 6:4 Wayne Jones | |
16.15 | 1 | Paul Nicholson 6:4 Wayne Jones | Terry Jenkins 3:6 Dave Chisnall |
2 | Colin Lloyd 3:6 Robert Thornton | Simon Whitlock 6:5 Mark Walsh | |
1 | Mark Walsh 4:6 Colin Lloyd | Dave Chisnall 2:6 Paul Nicholson | |
2 | Robert Thornton 6:1 Simon Whitlock | Wayne Jones 4:6 Terry Jenkins | |
18.45 | - | Semifinal 1 Paul Nicholson 6:3 Terry Jenkins | Semifinal 2 Dave Chisnall 4:6 Simon Whitlock |
19.30 | - | Final | Simon Whitlock 6:3 Paul Nicholson |
Thursday, 18. October - Group 6 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
8 | Terry Jenkins | out |
13 | Dave Chisnall | Group Winner |
15 | Mark Walsh | Play-Offs |
16 | Paul Nicholson | - |
20 | Robert Thornton | Play-Offs |
22 | Jamie Caven | Play-Offs |
23 | John Part | out |
24 | Colin Osborne | - |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Terry Jenkins 4:6 Dave Chisnall | John Part 4:6 Colin Osborne |
2 | Robert Thornton 5:6 Jamie Caven | Mark Walsh 6:5 Paul Nicholson | |
1 | Colin Osborne 4:6 Terry Jenkins | Dave Chisnall 6:3 John Part | |
2 | Paul Nicholson 3:6 Robert Thornton | Jamie Caven 6:1 Mark Walsh | |
1 | Colin Osborne 5:6 Mark Walsh | Terry Jenkins 3:6 Jamie Caven | |
2 | Paul Nicholson 6:3 John Part | Dave Chisnall 4:6 Robert Thornton | |
14.00 | 1 | Mark Walsh 6:4 Terry Jenkins | Colin Osborne 3:6 Jamie Caven |
2 | Dave Chisnall 6:2 Paul Nicholson | John Part 6:4 Robert Thornton | |
1 | John Part 4:6 Mark Walsh | Robert Thornton 6:4 Terry Jenkins | |
2 | Jamie Caven 5:6 Dave Chisnall | Paul Nicholson 4:6 Colin Osborne | |
16.15 | 1 | Robert Thornton 3:6 Colin Osborne | Dave Chisnall 6:3 Mark Walsh |
2 | Jamie Caven 6:4 John Part | Terry Jenkins 3:6 Paul Nicholson | |
1 | Paul Nicholson 4:6 Jamie Caven | Mark Walsh 3:6 Robert Thornton | |
2 | John Part 6:3 Terry Jenkins | Colin Osborne 2:6 Dave Chisnall | |
18.45 | - | Semifinal 1 Jamie Caven 1:6 Mark Walsh | Semifinal 2 Dave Chisnall 6:1 Robert Thornton |
19.30 | - | Final | Dave Chisnall 6:3 Mark Walsh |
Tuesday, 30. October - Group 7 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
15 | Mark Walsh | - |
16 | Paul Nicholson | Play-Offs |
20 | Robert Thornton | Play-Offs |
22 | Jamie Caven | Group Winner |
24 | Colin Osborne | Out |
25 | Michael van Gerwen | Play-Offs |
26 | Brendan Dolan | - |
27 | Richie Burnett | Out |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Mark Walsh 1:6 Paul Nicholson | Brendan Dolan 3:6 Richie Burnett |
2 | Colin Osborne 1:6 Michael van Gerwen | Robert Thornton 6:1 Jamie Caven | |
1 | Richie Burnett 6:3 Mark Walsh | Paul Nicholson 5:6 Brendan Dolan | |
2 | Jamie Caven 6:4 Colin Osborne | Michael van Gerwen 6:2 Robert Thornton | |
1 | Richie Burnett 4:6 Robert Thornton | Mark Walsh 5:6 Michael van Gerwen | |
2 | Jamie Caven 5:6 Brendan Dolan | Paul Nicholson 6:2 Colin Osborne | |
14.00 | 1 | Robert Thornton 5:6 Mark Walsh | Richie Burnett 1:6 Michael van Gerwen |
2 | Paul Nicholson 5:6 Jamie Caven | Brendan Dolan 6:2 Colin Osborne | |
1 | Brendan Dolan 4:6 Robert Thornton | Colin Osborne 1:6 Mark Walsh | |
2 | Michael van Gerwen 6:4 Paul Nicholson | Jamie Caven 6:2 Richie Burnett | |
16.15 | 1 | Colin Osborne 1:6 Richie Burnett | Paul Nicholson 4:6 Robert Thornton |
2 | Michael van Gerwen 6:5 Brendan Dolan | Mark Walsh 4:6 Jamie Caven | |
1 | Jamie Caven 3:6 Michael van Gerwen | Robert Thornton 6:2 Colin Osborne | |
2 | Brendan Dolan 4:6 Mark Walsh | Richie Burnett 1:6 Paul Nicholson | |
18.45 | - | Semifinal 1 Michael van Gerwen 3:6 Paul Nicholson | Semifinal 2 Robert Thornton 2:6 Jamie Caven |
19.30 | - | Final | Paul Nicholson 4:6 Jamie Caven |
Wednesday, 31. October - Group 8 Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
15 | Mark Walsh | Play-Offs |
16 | Paul Nicholson | Out |
20 | Robert Thornton | Play-Offs |
25 | Michael van Gerwen | Play-Offs |
26 | Brendan Dolan | - |
28 | Denis Ovens | Out |
29 | Peter Wright | - |
30 | Steve Beaton | Play-Offs |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Mark Walsh 6:4 Paul Nicholson | Peter Wright 6:2 Steve Beaton |
2 | Brendan Dolan 6:3 Denis Ovens | Robert Thornton 6:5 Michael van Gerwen | |
1 | Steve Beaton 4:6 Mark Walsh | Paul Nicholson 6:4 Peter Wright | |
2 | Michael van Gerwen 6:5 Brendan Dolan | Denis Ovens 1:6 Robert Thornton | |
1 | Steve Beaton 6:2 Robert Thornton | Mark Walsh 6:1 Denis Ovens | |
2 | Michael van Gerwen 6:3 Peter Wright | Paul Nicholson 1:6 Brendan Dolan | |
14.00 | 1 | Robert Thornton 6:4 Mark Walsh | Steve Beaton 6:2 Denis Ovens |
2 | Paul Nicholson 3:6 Michael van Gerwen | Peter Wright 6:3 Brendan Dolan | |
1 | Peter Wright 5:6 Robert Thornton | Brendan Dolan 4:6 Mark Walsh | |
2 | Denis Ovens 6:2 Paul Nicholson | Michael van Gerwen 6:0 Steve Beaton | |
16.15 | 1 | Brendan Dolan 3:6 Steve Beaton | Paul Nicholson 2:6 Robert Thornton |
2 | Denis Ovens 3:6 Peter Wright | Mark Walsh 3:6 Michael van Gerwen | |
1 | Michael van Gerwen 6:3 Denis Ovens | Robert Thornton 6:4 Brendan Dolan | |
2 | Peter Wright 3:6 Mark Walsh | Steve Beaton 6:5 Paul Nicholson | |
18.45 | - | Semifinal 1 Michael van Gerwen 5:6 Steve Beaton | Semifinal 2 Robert Thornton 2:6 Mark Walsh |
19.30 | - | Final | Steve Beaton 5:6 Mark Walsh |
Thursday, 1. November - Winners Group, Final Best of 11 Legs |
Top ⇑ |
Group 1 | Wes Newton | - |
Group 2 | Justin Pipe | - |
Group 3 | Ronnie Baxter | - |
Group 4 | Phil Taylor | Winner |
Group 5 | Simon Whitlock | Play-Offs |
Group 6 | Dave Chisnall | Play-Offs |
Group 7 | Jamie Caven | Play-Offs |
Group 8 | Mark Walsh | - |
Time | Match | Board 1 | Board 2 |
10.30 | 1 | Wes Newton 4:6 Justin Pipe | Jamie Caven 6:4 Mark Walsh |
2 | Simon Whitlock 6:4 Dave Chisnall | Ronnie Baxter 4:6 Phil Taylor | |
1 | Mark Walsh 4:6 Wes Newton | Justin Pipe 4:6 Jamie Caven | |
2 | Phil Taylor 6:4 Simon Whitlock | Dave Chisnall 5:6 Ronnie Baxter | |
1 | Mark Walsh 3:6 Ronnie Baxter | Wes Newton 4:6 Dave Chisnall | |
2 | Phil Taylor 6:2 Jamie Caven | Justin Pipe 6:3 Simon Whitlock | |
15.00 | 1 | Ronnie Baxter 6:4 Wes Newton | Mark Walsh 2:6 Dave Chisnall |
2 | Justin Pipe 5:6 Phil Taylor | Jamie Caven 3:6 Simon Whitlock | |
1 | Jamie Caven 6:4 Ronnie Baxter | Simon Whitlock 3:6 Wes Newton | |
2 | Dave Chisnall 6:2 Justin Pipe | Phil Taylor 6:0 Mark Walsh | |
17.15 | 1 | Simon Whitlock 6:4 Mark Walsh | Justin Pipe 6:1 Ronnie Baxter |
2 | Dave Chisnall 4:6 Jamie Caven | Wes Newton 5:6 Phil Taylor | |
1 | Phil Taylor 6:4 Dave Chisnall | Ronnie Baxter 4:6 Simon Whitlock | |
2 | Jamie Caven 6:3 Wes Newton | Mark Walsh 6:4 Justin Pipe | |
18.45 | - | Semifinal 1 Phil Taylor 6:0 Dave Chisnall | Semifinal 2 Jamie Caven 4:6 Simon Whitlock |
19.30 | - | Phil Taylor 6:4 Simon Whitlock |