Wednesday 4. October |
Thursday, 5. October |
Friday, 6. October |
Saturday, 7. October |
Results Men |
Results Women |
Results Youth |
Team
Quarterfinals
Switzerland | 9:8 | Belgium |
Finland | 8:9 | USA |
Norway | 9:8 | Sweden |
Australia | 9:4 | New Zealand |
Semifinals
Switzerland | 8:9 | USA |
Norway | 5:9 | Australia |
Pairs
Quarterfinals
Moss/Cleaver,NZ | 3:4 | Martinez/Verdonck, BEL |
Larsson/Engström, SWE | 2:4 | Smith/Edmunds, CAN |
Harris/Irwin, NZ | 2:4 | Dekker/Johansen, NOR |
Koltsov/Oreshkin, RUS | 4:3 | Chaney/Saywer, USA |
Semifinals
Martinez/Verdonck, BEL | 4:5 | Smith/Edmunds, CAN |
Dekker/Johansen, NOR | 3:5 | Koltsov/Oreshkin, RUS |
Final
Smith/Edmunds, CAN | 3:6 | Koltsov/Oreshkin, RUS |
Singles
Quarterfinals
Jeff Smith, CAN | 5:3 | Chris Landman, NL |
Willem Mandigers, NL | 5:2 | Michael Unterbuchner, GER |
Raymond Smith, AUS | 5:1 | Nils Vanbergen, BEL |
Ricardo Pietrecko, GER | 5:2 | Johan Engström, SWE |
Semifinals
Jeff Smith, CAN | 6:1 | Willem Mandigers, NL |
Raymond Smith, AUS | 6:1 | Ricardo Pietrecko, GER |
Final
Jeff Smith, CAN | 7:5 | Raymond Smith, AUS |
Team
Quarterfinals
Sweden | 9:2 | Canada |
South Africa | 5:9 | Australia |
Russia | 7:9 | Netherlands |
Switzerland | 1:9 | Japan |
Semifinals
Sweden | 9:4 | Australia |
Netherlands | 9:7 | Japan |
Final
Sweden | 6:9 | Netherlands |
Pairs
Quarterfinals
Viinikainen/Rekinen, FIN | 4:1 | Carter/Cassar, AUS |
Dobromyslova/Kononova, RUS | 4:3 | De Peuter/Dessein, BEL |
Zijlstra/Zuidema, NL | 4:1 | Jansson/Söderström, SWE |
Solomon/Thomas, SA | 2:4 | Byrne/Breen, IRE |
Semifinals
Viinikainen/Rekinen, FIN | 3:5 | Dobromyslova/Kononova, RUS |
Zijlstra/Zuidema, NL | 4:5 | Byrne/Breen, IRE |
Final
Dobromyslova/Kononova, RUS | 6:4 | Byrne/Breen, IRE |
Singles
Quarterfinals
Janine Cassar, AUS | 0:5 | Anastasia Dobromyslova, RUS |
Tina Osborne, NZ | 3:5 | Vicky Pruim, SWE |
Sharon Prins, NL | 5:2 | Anna Forsmark, SWE |
Robin Byrne, IRE | 1:5 | Aileen de Graaf, NL |
Semifinals
Anastasia Dobromyslova, RUS | 4:6 | Vicky Pruim, SWE |
Sharon Prins, NL | 6:1 | Aileen de Graaf, NL |
Final
Vicky Pruim, SWE | 7:6 | Sharon Prins, NL |
Boys Pairs
Quarterfinals
Nijman/Van Tergouw, NED | 4:1 | Butuner/Kaya, TUR |
Killin/Dodge, AUS | 4:2 | Rusch/Adams, SA |
Koshnodi/Goodarzi, IRN | 2:4 | Nakamura/Sueshige, JPN |
Barry/Heffernan, IRE | 4:0 | Norrström/Wagberg, SWE |
Semifinals
Nijman/Van Tergouw, NED | 5:1 | Killin/Dodge, AUS |
Nakamura/Sueshige, JPN | 1:5 | Barry/Heffernan, IRE |
Final
Nijman/Van Tergouw, NED | 6:1 | Barry/Heffernan, IRE |
Boys Singles
Quarterfinals
Oskar Wagberg, SWE | 1:4 | Justin van Tergouw, NED |
Killian Heffernan, Rep.IRE | 4:1 | Nicolas Horn, GER |
Amirali M. Goodarzi, IRN | 4:1 | Shuusaku Nakamura, JPN |
Keane Barry, IRE | 1:4 | Wessel Nijman, NED |
Semifinals
Justin van Tergouw, NED | 5:1 | Killian Heffernan, Rep.IRE |
Amirali M. Goodarzi, IRN | 2:5 | Wessel Nijman, NED |
Final
Justin van Tergouw, NED | 6:3 | Wessel Nijman, NED |
Girls Pairs
Quarterfinals
Hastbaran/Avazzadeh, IRN | 4:1 | Kristiansen/Sonnichsen, DEN |
Hayashi/Yagihashi, JPN | 1:4 | Sheldon/Byrne, IRE |
Rietbergen/Brussel, NED | 4:0 | Schuler/Schuler, GER |
Dursan/Dogan, TUR | 4:0 | Jacobs/Loots, SA |
Semifinals
Hastbaran/Avazzadeh, IRN | 5:4 | Sheldon/Byrne, IRE |
Rietbergen/Brussel, NED | 5:4 | Dursan/Dogan, TUR |
Final
Hastbaran/Avazzadeh, IRN | 6:5 | Rietbergen/Brussel, NED |
Girls Singles
Quarterfinals
Deniz Hashtbaran, IRN | 4:2 | Lerena Rietbergen, NED |
Emine Dursan, TUR | 4:1 | Veronika Koroleva, RUS |
Mahshad Avazzadeh, IRN | 3:4 | Layla Brussel, NED |
Katie Sheldon, Rep.IRE | 4:0 | Fiona Gottwald, AUS |
Semifinals
Deniz Hashtbaran, IRN | 5:2 | Emine Dursan, TUR |
Layla Brussel, NED | 0:5 | Katie Sheldon, Rep.IRE |
Final
Deniz Hashtbaran, IRN | 6:4 | Katie Sheldon, Rep.IRE |
Youth, Mixed Pairs
Quarterfinals
Barry/Sheldon, IRE | 0:4 | Tergouw/Brussel, NL |
Goodarzi/Hashtbaran, IRN | 0:4 | Dursan/Kaya, TUR |
Nijman/Rietbergen, NL | 4:3 | Koshnoodi/Avazzadeh, IRN |
Butuner/Dogan, TUR | 4:2 | Heffernan/Byrne, IRE |
Semifinals
Tergouw/Brussel, NL | 5:0 | Dursan/Kaya, TUR |
Nijman/Rietbergen, NL | 5:21 | Butuner/Dogan, TUR |
Final
Tergouw/Brussel, NL | 6:4 | Nijman/Rietbergen, NL |
Australia
Bahamas
Belgium
Canada
Denmark
Egypt, withdrew due to Visa Issues
Finland
France
Germany
Michael Unterbuchner
Daniel Zygla
Ricardo Pietreczko
Jens Ziegler
Irina Armstrong
Silke Lowe
Anne Willkomm
Stefanie Rennoch
Nicolas Horn
Aaron Rahlfs
Christina Schuler
Denise Schuler
Gibraltar
Hongkong
Iceland
India
Italy
Japan
Luxembourg
Mongolia
Netherlands
New Zealand
Republic of Ireland
Russia
South Africa
South Korea
Sweden
Switzerland
Trinidad and Tobago
Turcs and Caicos, withdrew due to Hurricane Irma
Turkey
USA
Top ⇑