Tournament Information |
Participants - Men, Women, Boys, Girls |
Draw First and Second Rounds |
Saturday, 2. April | Women + Men First Round | |
Sunday, 3. April | Women + Men First Round | |
Monday, 4. April | Women + Men Second Round | Report |
Tuesday, 5. April | Women + Men Second Round | Report |
Wednesday, 6. April | Women + Men Second Round, Men Third Round | Report |
Thursday, 7. April | Women Second Round, Men Third Round | Report |
Friday, 8. April | Women + Men Quarterfinals | Report |
Saturday, 9. April | Boys, Women + Men Semifinals | Report |
Sunday, 10. April | Finals Girls, Boys, Women + Men |
Draw | Top ⇑ |
John Scott | 0:2 | Johnny Haines |
Martin Adams | 0:2 | Jarred Cole |
Ben Hazel | 2:1 | Haupai Puha |
Andreas Harrysson | 1:2 | Laszlo Kadar |
Landon Gardiner | 0:2 | Jim McEwan |
Mark Graham | 0:2 | Dave Prins |
Paul Hogan | 1:2 | Justin Thompson |
Mark Barilli | 0:2 | Rory Hansen |
Connor Scutt | 0:2 | Shawn Burt |
Steve Hine | 2:0 | Kevin Luke |
Dave Parletti | 2:1 | Shaun McDonald |
James Richardson | 2:1 | Sebastian Steyer |
Lee Shewan | 2:1 | Jordan Brooks |
Ian Jones | 2:1 | David Cameron |
John Desremaux | 2:1 | Donavan Lottering |
Francesco Raschini | 2:1 | Ryan de Vreede |
Brian Raman (1) | 3:2 | Jonny Haines |
Antony Allen (15) | 0:3 | Jared Cole |
Luke Littler (7) | 3:2 | Ben Hazel |
Richard Veenstra (8) | 3:0 | Laszlo Kadar |
Aaron Turner (16) | 1:3 | Jim McEwan |
Michael Warburton (12) | 3:2 | Dave Prins |
Neil Duff (4) | 3:0 | Justin Thompson |
Nick Fullwell (11) | 3:0 | Rory Hansen |
Thibault Tricole (2) | 3:2 | Shawn Burt |
Leonard Gates(14) | 0:3 | Steve Hine |
Andy Baetens (6) | 3:1 | Dave Parletti |
Scott Marsh (9) | 3:2 | James Richardson |
Wayne Warren (3) | 3:2 | Lee Shewan |
Cameron Menzies (13) | 3:1 | Ian Jones |
James Hurrell (5) | 3:2 | John Desremaux |
Jules van Dongen (10) | 1:3 | Ryan de Vreede |
Lorraine Hyde | 2:0 | Tori Kewish |
Vicky Pruim | 2:0 | Desi Mercer |
Laura Turner | 2:0 | Mikuru Suzuki |
Paula Murphy | 0:2 | Veronika Ihasz |
Paula Jacklin | 0:2 | Rhian O'Sullivan |
Amanda Harwood | 1:2 | Marjolein Noijens |
Priscilla Steenbergen | 2:1 | Darlene van Sleeuwen |
Suzanne Smith | 1:2 | Jo Clements |
Deta Hedman (1) | 0:2 | Tori Kewish |
Lorraine Winstanley (8) | 2:0 | Vicky Pruim |
Aileen de Graaf (4) | v | Mikuru Suzuki |
Beau Greaves (5) | v | Veronika Ihasz |
Corrine Hammond (2) | 1:2 | Rhian O'Sullivan |
Maria O'Brien (7) | 2:1 | Marjolein Noijens |
Anca Zijlstra (3) | 0:2 | Priscilla Steenbergen |
Kirsty Hutchinson (6) | 2:0 | Jo Clements |
Luis Lipton | v | Bradley Roes |
Leighton Bennett | v | Charlie Large |
Saturday, 2. April - Women and Men First Round |
Top ⇑ |
Martin Adams (81.97) | 0:2 | Jarred Cole (92.69) |
John Scott (75.05) | 0:2 | Johnny Haines (89.64) |
Paula Jacklin (68.66) | 0:2 | Rhian O'Sullivan (85.89) |
Ben Hazel (72.59) | 2:1 | Haupai Puha (74.27) |
Andreas Harrysson 84.94) | 1:2 | Laszlo Kadar (82.97) |
Amanda Harwood (66.62) | 1:2 | Marjolein Noijens (64.96) |
Landon Gardiner (79.50) | 0:2 | Jim McEwan (101.32) |
Priscilla Steenbergen (56.77) | 2:1 | Darlene van Sleeuwen (53.05) |
Mark Barilli (77.80) | 0:2 | Rory Hansen (75.96) |
Mark Graham (79.66) | 0:2 | Dave Prins (89.46) |
Suzanne Smith (68.36) | 1:2 | Jo Clements (66.87) |
Paul Hogan (79.00) | 1:2 | Justin Thompson (78.32) |
Sunday, 3. April - Women and Men First Round |
Top ⇑ |
Ian Jones (78.00) | 2:1 | David Cameron (79.66) |
John Desreumaux (72.23) | 2:0 | Donavan Lottering (65.29) |
Lorraine Hyde (66.84) | 0:2 | Tori Kewish (68.75) |
Francesco Raschini (72.62) | 1:2 | Ryan de Vreede (77.23) |
Lee Shewan (73.34) | 2:1 | Jordan Brooks (67.42) |
Vicky Pruim (62.00) | 2:0 | Desi Mercer (59.14) |
Dave Parletti (88.59) | 2:1 | Shaun McDonald (85.14) |
Paula Murphy (53.98) | 0:2 | Veronika Ihasz (71.57) |
Connor Scutt (79.41) | 0:2 | Shawn Burt (76.92) |
Steve Hine (81.31) | 2:0 | Kevin Luke (79.41) |
Laura Turner (68.89) | 0:2 | Mikuri Suzuki (74.35) |
James Richardson (81.82) | 2:1 | Sebastian Steyer (75.20) |
Monday, 4. April - Women and Men Second Round |
Top ⇑ |
Michael Warburton (85.73) | 3:2 | Dave Prins (88.70) |
Maria O'Brien (70.98) | 2:1 | Marjolein Noijens (61.51) |
Aaron Turner (81.17) | 1:3 | Jim McEwan (92.48) |
Luke Littler (91.25) | 3:2 | Ben Hazel (83.20) |
Antony Allen (76.10) | 0:3 | Jared Cole (84.16) |
Corrine Hammond (74.40) | 1:2 | Rhian O'Sullivan (75.30) |
Richard Veenstra (81.45) | 3:0 | Laszlo Kadar (76.90) |
Brian Raman (92.61) | 3:2 | Johnny Haines (87.43) |
Tuesday, 5. April - Women and Men Second Round |
Top ⇑ |
Nick Fulwell (75.16) | 3:0 | Rory Hansen (67.06) |
Anca Zijlstra (64.04) | 0:2 | Priscilla Steenbergen (70.57) |
Neil Duff (88.77) | 3:0 | Justin Thompson (81.74) |
Cameron Menzies (89.21) | 3:1 | Ian Jones (80.54) |
James Hurrell (75.22) | 3:2 | John Desreumaux (73:83) |
Kirsty Hutchinson (68.83) | 2:0 | Jo Clements (67.91) |
Jules van Dongen (85.26) | 1:3 | Ryan de Vreede (84.54) |
Wednesday, 6. April - Women Second Round, Men Second/Third Round |
Top ⇑ |
Thibault Tricole (86.48) | 3:2 | Shawn Burt (82.59) |
Deta Hedman (65.42) | 0:2 | Tori Kewish (76.42) |
Leonard Gates (87.07) | 0:3 | Steve Hine (86.41) |
Andy Baetens (92.35) | 3:1 | Dave Parletti (76.89) |
Scott Marsh (89.77) | 3:2 | James Richardson (86.64) |
Luke Littler (92.76) | 0:3 | Richard Veenstra (104.91) |
Lorraine Winstanley (76.23) | 2:0 | Vicky Pruim (68.11) |
Brian Raman (97.47) | 3:0 | Jarred Cole (92.76) |
Wayne Warren (94.77) | 3:2 | Lee Shewan (86.79) |
Thursday, 7. April - Women Second Round, Men Third Round |
Top ⇑ |
Neil Duff (88.06) | 3:1 | Nick Fullwell (85.67) |
Beau Greaves (78.01) | 2:1 | Veronika Ihasz (73.90) |
Jim McEwan (84.01) | 3:2 | Michael Warburton (84.71) |
James Hurrell (89.87) | 3:0 | Ryan de Vreede (85.98) |
Wayne Warren (86.32) | 0:3 | Cameron Menzies (87.35) |
Aileen de Graaf (76.48) | 2:1 | Mikuru Suzuki (69.90) |
Thibault Tricole (90.36) | 3:1 | Steve Hine (88.35) |
Andy Baetens (102.79) | 3:0 | Scott Marsh (96.20) |
Friday, 8. April - Women and Men Quarterfinals |
Top ⇑ |
Priscilla Steenbergen (63.10) | 1:2 | Kirsty Hutchinson (70.67) |
Jim McEwan (89.09) | 3:4 | Neil Duff (94.28) |
Rhian O'Sullivan (89.21) | 2:0 | Maria O'Brien (75.14) |
Thibault Tricole (89.33) | 4:3 | Andy Baetens (92.97) |
Tori Kewish (62.80) | 1:2 | Lorraine Winstanley (64.59) |
Brian Raman (89.10) | 2:4 | Richard Veenstra (94.83) |
Aileen de Graaf (76.38) | 0:2 | Beau Greaves (85.84) |
Cameron Menzies (93.47) | 4:0 | James Hurrell (88.77) |
Saturday, 9. April - Boys, Women and Men Semifinals |
Top ⇑ |
Leighton Bennett (77.26) | 1:2 | Charlie Large (75.21) |
Luis Liptow (63.52) | 0:2 | Bradley Roes (67.88) |
Rhian O'Sullivan (76.32) | 2;3 | Kirsty Hutchinson (76.13) |
Richard Veenstra (89.30) | 2:5 | Neil Duff (93.75) |
Lorraine Winstanley (72.44) | 0:3 | Beau Greaves (84.06) |
Thibault Tricole (87.26) | 5:4 | Cameron Menzies (87.39) |
Sunday, 10. April - Finals Girls, Boys, Women and Men |
Top ⇑ |
Eleanor Cairns (52.45) | 2:0 | Wibke Riemann (52.22) |
Bradley Roes (71.34) | 3:1 | Charlie Large (71.56) |
Beau Greaves (92.05) | 4:0 | Kirsty Hutchinson (72.52) |
Neil Duff (87.73) | 6:5 | Thibault Tricole (86.95) |
Participants WDF World Championship | Top ⇑ |
Men |
1 | Brian Raman, Winner England Open 21 |
2 | Thibault Tricole, Winner Denmark Open 21 |
3 | Wayne Warren, World Champion 2020 |
- | Ross Montgomery, Winner Dutch Open 2020, withdrew |
4 | Aaron Turner, moved up |
5 | Neil Duff, UK/Ireland Regional Table |
6 | James Hurrell |
7 | Andy Baetens |
8 | Luke Littler, Sieger Irish Open 21 |
9 | Richard Veenstra, West Europe Regional Table |
10 | Scott Marsh, Winner British Open 21 |
11 | Jules van Dongen, USA Regional Table and Seacoast Open 21 |
12 | Nick Fullwell |
13 | Mike Warburton |
14 | Cameron Menzies, Winner Welsh Open 21 |
- | Aleksey Kadochnikov, was withdrawn, RDF |
15 | Leonhard Gates, replacement for Kadochnikov, USA Regional Table |
16 | Antony Allen |
17 | James Richardson |
18 | Dave Parletti |
19 | Connor Scutt |
20 | Mark Barilli |
21 | John Desreumaux, West Europe Regional Table |
22 | Mark Graham |
23 | Ben Hazel |
24 | Francesco Raschini |
25 | Martin Adams |
26 | Paul Hogan |
27 | Lee Shewan |
28 | Steve Hine |
29 | Ian Jones |
30 | Andreas Harrysson, North Europe Regional Table |
31 | John Scott, moved up for Leonard Gates |
Jim McEwan | |
Dave Prins | |
Kevin Luke, USA, Moved Up | |
Jordan Brooks, Moved Up | |
Shaun McDonald, Moved Up | |
Haupai Puha | New Zealand Regional Table |
Sebastian Steyer | East Europ Regional Table |
Laszlo Kadar | East Europe Regional Table |
David Cameron | Canada Regional Table |
Shawn Burt | Canada Regional Table |
Rory Hansen | Canada Regional Table |
Justin Thompson | Australia Regional Table |
Roman Obukhov, was withdrawn | North Europe Regional Table |
Donavan Lottering | Australia Regional Table |
Landon Gardiner, Replacement for Obukhov | New Zealand Regional Table |
Jeremy Fagg, withdrew | Australia Regional Table |
Women |
1 | Deta Hedman, Winner England Open 21 |
- | Anastasia Dobromylslova, was withdrawn, Winner Irish Open 21 |
- | Fallon Sherrock, withdrew |
2 | Corrine Hammond, replacement for Sherrock |
3 | Anca Zijlstra, Winner Denmark Open 21 |
4 | Aileen de Graaf, Winner Denmark Open 21 |
5 | Beau Greaves, Winner Scottish Open 21 |
6 | Kirsty Hutchinson, Winner Welsh Open 21 |
7 | Maria O'Brien |
8 | Lorraine Winstanley |
9 | Priscilla Steenbergen, moved up |
10 | Suzanne Smith |
11 | Lorraine Hyde |
12 | Laura Turner |
13 | Paula Jacklin |
14 | Paula Murphy, USA Regional Table, Seacoast Open |
15 | Amanda Harwood |
16 | Vicky Pruim |
Elena Shulgina, was withdrawn | North Europe Regional Table |
Jo Clements, replacement for Shulgina | - |
Veronika Ihasz | East Europe Regional Table |
Tori Kewish | Australia Regional Table |
Desi Mercer | New Zealand Regional Table |
Darlene van Sleeuwen | Canada Regional Table |
Mikuru Suzuki | World Champion 2020 |
Boys |
Girls |