PDC World Championship 2019

Tournament-Information
Participants
Schedule
Tournament Bracket/Result Tableand Statistics
Preview



Tickets: For LivePDC.TV annual subscribers from 23. July 10am
seetickets
Free Sale from 30. July 10am

Tip: Where can I throw som darts in London
The Flight Club in Shoredich
DR. DARTS DOES FLIGHT CLUB - TWICE new


Schedule

Top ⇑

Thursday, 13. December 3xRound 1 + 1xRunde 2 Report,Statistics
Friday, 14. December, Afternoon 3xRound 1 + 1xRunde 2
Friday, 14. December, Evening 3xRound 1 + 1xRunde 2 Report,Statistics Day 2
Saturday, 15. December, Afternoon 3xRound 1 + 1xRunde 2
Saturday, 15. December, Evening 3xRound 1 + 1xRunde 2 Report,Statistics
Sunday, 16. December, Afternoon 3xRound 1 + 1xRunde 2
Sunday, 16. December, Evening 3xRound 1 + 1xRunde 2
Monday, 17. December 3xRound 1 + 1xRunde 2
Tuesday, 18. December, Afternoon 3xRound 1 + 1xRunde 2
Tuesday, 18. December, Evening 3xRound 1 + 1xRunde 2
Wednesday, 19. December, Afternoon 3xRound 1 + 1xRunde 2
Wednesday, 19. December, evening4x Runde 2
Thursday, 20. December, Afternoon 4x Round 2
Thursday, 20. December, Evening 4x Round 2
Friday, 21. December, Afternoon 4x Round 2
Friday, 21. December, Evening 4x Round 2
Saturday, 22. December, Afternoon 3x Round 3
Saturday, 22. December, Evening 3x Round 3
Sunday, 23. December, Afternoon 3x Round 3
Sunday, 23. December, Evening 3x Round 3
Thursday, 27. December, Afternoon3x Round 3
Thursday, 27. December, Evening1x Round 3 + 2xRound4
Friday, 28. December, Afternoon 3x Round 4
Friday, 28. December, Evening 3x Round 4
Saturday, 29. December, Afternoon 2x Quarterfinals
Saturday, 29. December, Evening 2x Quarterfinals
Sunday, 30. Dezember Semi-Finals
Tuesday, 1. January Final





Thursday, 13. December     
Top ⇑
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches: Best of five sets
Jeffrey de Zwaan3:1Nitin Kumar
Martin Schindler2:3Cody Harris
Jan Dekker3:1Lisa Ashton
Rob Cross3:1Jeffrey de Zwaan

Report and Statistics





Friday, 14. December     
Top ⇑
Afternoon
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches: Best of five sets
Michael Barnard3:2Jose de Sousa
Alan Tabern3:2Raymond Smith
Paul Nicholson0:3Kevin Burness
Jamie Lewis3:2Cody Harris


Evening
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches Best of five sets
Danny Noppert3:0Royden Lam
Simon Stevenson0:3Ted Evetts
Chris Dobey3:0Boris Koltsov
Gary Anderson3:1Kevin Burness

Report and Statistics





Saturday, 15. December     
Top ⇑
Afternoon
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches Best of five sets
Richard North3:2Robert Marijanovic
Mickey Mansell1:3Jim Long
Josh Payne3:2Jeff Smith
Max Hopp3:0Danny Noppert


Evening
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches Best of five sets
Toni Alcinas3:0Craig Ross
Ryan Searle3:0Stephen Burton
Keegan Brown3:0Karel Sedlacek
Michael van Gerwen3:1Alan Tabern

Report and Statistics Third Day





Sunday, 16. December     
Top ⇑
Afternoon
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches Best of five sets
Gabriel Clemens3:0Aden Kirk
William O'Connor3:0Yordi Meeuwisse
Brendan Dolan3:0Yuanjun Liu
Dave Chisnall3:2Josh Payne


Evening
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches Best of five sets
Luke Humphries3:0Adam Hunt
Matthew Edgar1:3Darius Labanauskas
Ross Smith3:1Paul Lim
Peter Wright1:3Tony Alcinas




Monday, 17. December     
Top ⇑
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches Best of five sets
Vincent van der VoortvLourence Ilagan
Wayne JonesvDevon Petersen
Ryan JoycevAnastasia Dobromyslova
Raymond van BarneveldvDarius Labanauskas




Tuesday, 18. December     
Top ⇑
Afternoon
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches Best of five sets
Robert ThorntonvDaniel Larsson
Ricky EvansvRowby-John Rodriguez
Krzysztof RatajskvSeigo Asada
Darren WebstervVan der Voort/Ilagan


Evening
2xFirst Round, 2xSecond Round, all matches Best of five sets
Steve LennonvJames Bailey
Ron MeulenkampvDiogo Portela
Dimitri van den BerghvChuck Puleo
Daryl GurneyvRoss Smith




Wednesday, 19. December
    
Top ⇑
Afternoon
3xFirst Round, 1xSecond Round, all matches Best of five sets
Nathan AspinallvGeert Nentjes
Jeffrey de GraafvNoel Malicdem
Joe CullenvBrendan Dolan
Kim HuybrechtsvThornton/Larsson


Evening
4xSecond Round, all matches Best of five sets
James WilsonvWilliam O'Connor
Simon WhitlockvJoyce/Dobromyslova
Michael Smith vMeulenkamp/Portela
James WadevRatajski/Asada





Thursday, 20. December     
Top ⇑
Afternoon
4xSecond Round, all matches Best of five sets
Jermaine WattimenavMichael Barnard
Alan NorrisvLennon/Bailey
Stephen BuntingvLuke Humphries
Steve BeatonvChris Dobey


Evening
4xSecond Round, all matches Best of five sets
Cristo ReyesvEvans/Rodriguez
Mervyn KingvJan Dekker
Adrian Lewis vTed Evetts
Mensur SuljovicvRyan Searle




Friday, 21. December     
Top ⇑
Afternoon
4xSecond Round, all matches Best of five sets
Benito van de PasvJim Long
John HendersonvGabriel Clemens
Steve WestvRichard North
Kyle AndersonvDe Graaf/Malicdem


Evening
4xSecond Round, all matches Best of five sets
Ian WhitevJones/Petersen
Jelle KlaasenvKeegan Brown
Gerwyn PricevAspinall/Nentjes
Jonny ClaytonvVan den Bergh/Puleo




Saturday, 22. December     
Top ⇑
Afternoon
3xThird Round, all matches Best of seven sets
Whitlock/Joyce/DobromyslovavNorris/Lennon/Bailey
Dave ChisnallvHuybrechts/Thornton/Larsson
Gurney/Ross SmithvJamie Lewis


Evening
3xThird Round, all matches Best of seven sets
Suljovic/SearlevWilson/O'Connor
Gary AndersonvWattimena/Barnard
Michael van GerwenvMax Hopp




Sunday, 23. December     
Top ⇑
Afternoon
3xThird Round, all matches Best of seven sets
Webster/van der Voort/IlaganvBeaton/Dobey
Cullen/DolanvKing/Dekker
Wade/Ratajski/AsadavKlaasen/Brown


Evening
3xThird Round, all matches Best of seven sets
A.Lewis/EvettsvVan Barneveld/Labanauskas
Price/Aspinall/NentjesvK.Anderson/De Graaf/Malicdem
Rob CrossvReyes/Evans/Rodriguez





Thursday, 27. December     
Top ⇑
Afternoon
3xThird Round, all matches Best of seven sets
White/Jones/PetersenvWest/North
Clayton/Van den Bergh/PuleovBunting/Humphries
M.Smith/Meulenkamp/PortelavHenderson/Clemens


Evening
1xThird Round, 2xFourth round, all matches Best of seven sets
Toni AlcinasvVan de Pas/Long




Friday, 28. December     
Top ⇑
Afternoon
3xFourth Round, all matches Best of seven sets
Evening
3xFourth round, all matches Best of seven sets

Saturday, 29. December     
Top ⇑
Afternoon
2xQuarterfinals, Best of nine sets
Evening
2xQuarterfinals, Best of nine sets

Sunday, 30. December     
Top ⇑
SEMI-FINALS, Best of eleven Legs

Tuesday, 1. January     
Top ⇑
FINAL - Best of thirteen Legs


World Championship Participants
Top ⇑
Top 32 PDC Order of Merit, seeded, from Round Two
1Michael van Gerwen
2 Rob Cross
3Peter Wright
4Gary Anderson
5Daryl Gurney
6Gerwyn Price
7Mensur Suljovic
8Simon Whitlock
9James Wade
10Michael Smith
11Ian White
12Dave Chisnall
13Darren Webster
14Joe Cullen
15Jonny Clayton
16Adrian Lewis
17Raymond van Barneveld
18Stephen Bunting
19Mervyn King
20Steve Beaton
21Kim Huybrechts
22Steve West
23John Henderson
24Jelle Klaasen
25Alan Norris
26James Wilson
27Kyle Anderson
28Jamie Lewis
29Jermaine Wattimena
30Benito van de Pas
31Cristo Reyes
32Max Hopp

Top 32 Pro Tour Order of Merit, Round One
33Danny Noppert
34Krzysztof Ratajski
35Ricky Evans
36Jeffrey de Zwaan
37Steve Lennon
38Chris Dobey
39Martin Schindler
40Josh Payne
41Gabriel Clemens
42Ryan Joyce
43Richard North
44Keegan Brown
45Micky Mansell
46Robert Thornton
47Jan Dekker
48Nathan Aspinall
49Ron Meulenkamp
50Brendan Dolan
51William O'Connor
52Vincent van der Voort
53Michael Barnard
54Toni Alcinas
55Paul Nicholson
56Simon Stevenson
57Luke Humphries
58Jeffrey de Graaf
59Dimitri van den Bergh
60Alan Tabern
61Wayne Jones
62Ross Smith
63Ryan Searle
64Matthew Edgar

32 International Qualifiers, Round One
Top Four PDC Asian Tour 2018 - Paul Lim , Royden Lam, Lourence Ilagan, Noel Malicdem
Top Two PDC Unicorn Development Tour 2018 - Ted Evetts, Geert Nentjes
PDC Unicorn Challenge Tour 2018 - Cody Harris
Top Two Nordic & Baltic Tour - Daniel Larsson + Darius Labanauskas
EADC Qualifier - Boris Koltsov
Oceanic Masters Champion - James Bailey
First DPA Order of Merit - Raymond Smith
DPNZ Qualifier - Tahuna Irwin, withdrew, replaced by Craig Ross
German Superleague Champion - Robert Marijanovic
South/West Europe Qualifier - Jose de Sousa
West Europe Qualifier - Yordi Meeuwisse
South/East Europe Qualifier - Rowby-John Rodriguez
East Europe Qualifier - Karel Sedlacek
PDC China Qualifer - Yuanjun Liu
Tom Kirby Memorial Irish Matchplay Champion - Kevin Burness
North American Championship Winner - Jeff Smith
CDC Top ranked American player - Chuck Puleo
CDC Top ranked Canadian player - Jim Long
PDJ Japanese Qualifier - Seigo Asada
African Qualifier - Devon Petersen
South American Qualifier - Diogo Portela
UK Women Qualifier - Lisa Ashton
Rest Of the World Women Qualifier - Anastasia Dobromyslova
Indian Qualifier - Nitin Kumar
Three PDPA Qualifiers - Adam Hunt, Aden Kirk, Stephen Burton





Top ⇑



Contact © Global Darts. All Rights Reserved. Impressum